İpten Papatya Çiçekleri Yapımı

İpten Papatya Çiçekleri

Sosyal Medyada Paylaşın

İpten papatya çiçekleri renkli ipler ile hazırlanabilecek farklı bir çalışmadır. Bu çalışma ile renk renk ip papatyalar hazırlayabilir, evinizin dekorunda farklı yerlerde kullanabilirsiniz. Normal papatya renkleri olan beyaz ve sarının yanı sıra pembe, turuncu, kırmızı ve fuşya gibi değişik renklerde de ip çiçekleri hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu ip çiçekleri vazo içinde kullanmak isterseniz bir çöp şiş ya da benzer uzun bir çubuk ile sap kısmını oluşturabilirsiniz. Tam bir çiçek görüntüsü olması için çöp şişin etrafını yeşil ip ile kaplayabilir ya da yeşil renk ile boyayabilirsiniz.

İpten Papatya Çiçekleri

İpten papatya yapmak için püskül ve ponpon yapımında kullanılan dolama yöntemini kullanmanız yeterli. Kullanacağınız iplerin kalınlıkları aynı olmasa bile güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Evde kalan artık iplerinizi değerlendirmek için de son derece ideal olan bu çalışmayı, simli ya da değişik yapılı fantezi ipler ile de hazırlayabilirsiniz.

İp Çiçek Malzemeleri

  • Değişik renkte iki ip
  • Makas
  • Dikdörtgen şeklinde bir karton ya da nesne
  • Çöp şiş

İp Çiçek Yapılışı

İpten çiçek yapımı için dikdörtgen her hangi bir nesne kullanabilirsiniz. Genel olarak 6-7 cm boyunda, 2,5-3 cm genişliğinde bir dikdörtgen kullanabilirsiniz. Bu boyutlarda nesne kullanımı ile çiçek hazırlamak için çiçeğin ortasına 15 kere dolama, kenarı için 30 dolama yapabilirsiniz. Daha büyük boyutlu çiçekler yapmak için dikdörtgen boyunu büyüttüğünüzde dolama sayılarını da büyütebilirsiniz. Kullandığınız ipin kalınlığına göre de bu dolama sayısı değişebilir. Çiçeğin dış kısmı için yaptığınız dolamayı dikkatli şekilde yerinden çıkarın. İpi bozmadan düz bir zemin üzerine koyup için oyuk alt tabanı iple kaplı bir çukur hazırlayın. Bu ortadaki çukurun içine çiçeğin orta dolamasını koyun. Tam ortadan ponpon yapar gibi bir ip ile sıkıca bağlayın. Bağlama yerinden ikiye katlayın. Sadece çiçeğin dış kısmını oluşturan ipler görünecek şekilde katlamasını yapın. Çiçeğin saptan önceki taban kısmını oluşturmak için biraz pay bırakıp sıkıca dolayarak bağlayın. Bağladıktan sonra çiçeğin iç kısmını açın. Orta kısımda noktalı bir görüntü oluşması için mümkün olduğunca kısa şekilde kesin. Çiçek yaprakları için diğer ipi biraz uzun olarak kesin. En son yanlarından yuvarlak şekilde düzeltmelerini yaparak çiçeği tamamlayın.

İp çiçek yapımı resimli anlatım çalışması ile detayları daha iyi görebilir, daha kolay bir şekilde çiçekleri hazırlayabilirsiniz. İsterseniz çalışmayı videolu anlatım ile de youtube kanalımızdan görebilirsiniz.

İpten Papatya Çiçeği Yapımı
İpten Papatya Çiçeği Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir