İpten Tüy Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

İpten tüy yapımı tekniği ile renkli kitap ayraçları, duvar süsleri ya da anahtarlıklar yapılabilir. Tek renkli olarak hazırlanabileceği gibi birden fazla renk kullanılarak da bu hoş çalışma yapılabilir. İp ile tüy yapmak için katı açılan her hangi bir ip türünü kullanabilirsiniz. Ancak makrome ipler ile daha güzel olduğunu belirtmek isteriz. Biz örneğimizde normal, bebe yünü kullandık. Katlarını açmak için elimizi kullandık. Şimdi çalışmanın detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

İpten Tüy Yapımı

İpten dekoratif tüy yapımı için ilk olarak hazırlamak istediğiniz tüyün uzunluğunun iki katı kadar ip kesin. Bu ipi ikiye katlayıp rahat çalışmak için bir yere sabitleyin. Ardından hazırlamak istediğiniz tüyün en uzunluğunun 2 katı uzunluğunda çok sayıda ip kesin. Burada ölçüm yaparken daha sonra tüyün kenarlarından düzeltme yapılacağını da düşünerek biraz fazla kesebilirsiniz.

İpleri hazırladıktan sonra bir tanesini elinize alın ve ikiye katlayın. Ardından sabit ipin arkasından geçirin. Yeniden başka bir ip alıp ikiye katlayın. Bu ipi diğer ipin tam tersine gelecek şekilde sabit ipin üzerine koyun. Yani alttaki ipin katlama yeri ile üstteki ipin uç kısımları aynı yönde olacak şekilde yerleştirin. Ardından iplerin uçlarını katlama yerinin içinden geçirin. Parmak uçlarınız ile iki ipin de ucunu tutun ve aynı anda çekip sıkıştırın. Bu şekilde düğüm yaparak tüyü oluşturun.

Tüye tam şeklini vermek için makas ile kenarlarından kesin. Kullandığınız ipin yapısına göre tarak, fırça ya da evcil hayvan tarağı ile ipleri birbirinden ayırabilirsiniz. Kolay katı çıkan ipleri ayırmak için isterseniz ellerinizi kullanabilirsiniz.

Dekoratif tüy yapımı çalışmasının detaylarını aşağıdaki resimli anlatım ile görebilirsiniz. İsterseniz dekoratif tüyün takım yerine boncuk takıp daha farklı bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz.

Renkli Yaprak Tüy Yapımı
Renkli Yaprak Tüy Yapımı

Dekoratif tüy yapımının detaylarını videomuzdan da görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir