İsilik Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

İsilik Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medyada Paylaşın

İsilik, cilt gözeneklerinin kapanması sonucu oluşan küçük kabarcıklardır. Kaşıntılı ve döküntülü olan bu kabarcıklar her yaşta ve herkeste görülebilir. Kimi zaman bir kaç günde kendiliğinden geçen isilik kabarcıkları, kimin zaman günlerce devam eder ve tedavi edilmesi gerekebilir. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan isilik neden olur, nasıl tedavi edilir sorusundan yola çıkarak, hastalık hakkında merak edilenleri yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Yetişkinlerde İsilik Nedenleri

  • Sıcak ve nemli havalarda aşırı terlemek
  • Vücudu sıkan kıyafetler ile egzersiz ve spor yapmak
  • Hastalık nedeni ile hareketsiz kalmak, özellikle yataktan kalmamak ve sürekli aynı pozisyonda yatmak
  • Sıcak ve nemli iklime alışkın olmamak
  • Kış aylarında üşümemek için kat kat kıyafet giymek
  • Aşırı kilolu, obez olmak
  • Soğuk havalarda bir ısıtıcıya çok yakın oturmak
  • Ter bezlerinin tıkanması, yetişkinlerde isilik nedenleri arasında sayılabilir.

Yetişkinlerde İsilik Tedavisi

Yetişkinlerde görülen isilik genelde hafif geçer. Ancak hassas tenlerde isiliğin etkisi daha fazla olur. Bu durumda kaşıntıyı önlemek ve isiliğin daha çabuk geçmesi için bazı önlemler alınabilir. Önlem olarak ilk, sıcak ve nemli ortamlardan uzak durulması gerekir. Yazın sıcak günlerinde güneşin en etkili olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı, nemli ortamlarda bulunulmamalı. İsiliğin iyileşme aşamasında cildin serin ve kuru tutulmasına dikkat edilmeli. Ayrıca isilik bölgesinin sürtünme ile zarar görmemesi için bol ve ince kıyafetler giyilmesi gerekir. Aşırı kaşıntı ya da can yanmasının önüne geçmek için isilik kremi kullanılabilir.

Bebeklerde İsilik Nedenleri

Yetişkinlerde farklı nedenler ile ortaya çıkan isilik bebek cildinde daha fazla görülür. İsiliğin temel nedeni olan ter bezlerinin tıkanması, bebeklerde daha fazla görülür. Çünkü bebeklerin henüz ter bezleri tam anlamı ile oluşmamıştır. Sıcak havalarda bebeklere vücutlarının nefes almasını engelleyecek  dar kıyafetler giydirilmesi ya da soğuk havalarda kat kat giydirilmesi bebekte isilik oluşmasına neden olabilir. Ayrıca bez kullanan bebeklerde bezin normalden sıkı bağlanması da bel bölgesi ve bacak aralarında isilik oluşmasına neden olabilir.

Bebeklerde İsilik Tedavisi

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de isilik tedavisi için ayrıca bir uygulama yapmaya gerek yoktur. Ancak uzun süre devam eden ve bebeğin rahatsız olmasına neden olan isilik durumunda doktora başvurulup krem kullanılabilir. Bunun dışında anne babalar bebeklerine çok kalın kıyafetler giydirmemeli, vücutlarını sıcak tutmaktan uzak durmalıdır. Bu dönemde bebeğin çok sık kucağa alınmaması, serin ortamda tutulması gerekir. Sık sık banyo yaptırmak ya da imkan varsa denize sokmak da bebek için iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir