Islakken Kabaran Saçlar

Islakken Kabaran Saçlar

Sosyal Medyada Paylaşın

Islakken kabaran saçlar kötü görüntüsü ile çok can sıkıcı bir durumdur. Saçlarımızı yıkarken ve sonrasında dikkat edeceğimiz bazı ayrıntılar sayesinde saçlarımızın kabarmasını önleyebiliriz. Hemen hemen tüm saç tiplerinde meydana gelebilen bu sorunun üstesinden gelebilmek için yıkama sonrasında saçların kabarmasını önlemek için yapılması gerekenler konusunu sizler için araştırdık.

Islakken Kabaran Saçlar için Neler Yapılabilir

Saçlarınızı Çok Sık Şampuanlamayın

Saçlarımız için etkili bir bakım ve temizlik ürünü olan şampuan sık kullanıldığında saçlarımıza zarar vermektedir. Çok sık şampuanlanan saçlar nemini yitirir ve kurur. Bu durumda sertleşen saç telleri yüzünden saçlar rahatsızlık verecek şekilde kabarır. Bunu önlemek için saçlarınızı haftada en fazla 3 gün şampuanla yıkayın, geri kalan günlerde şampuan kullanmadan sadece su ile saçlarınızın temizlenmesini sağlayın.

Saçlarınızı Soğuk Su ile Durulayın

Soğuk su saç tellerini inceltme özelliğine sahip olduğu için saçların yıkandıktan sonra kabarmamasını sağlamakda çok etkilidir. Bu yüzden de saçlarınızı tamamen soğuk suyla yıkayamasanız bile en azından durulamasını soğuk suyla yapabilirsiniz.

 Saçlarınızı Kuruturken Dikkatli Olun

Yıkandıktan sonra kabaran saçların nedenlerinden birisi de saçlarımızı kurutmak için yaptığımız yanlış uygulamalardır. Birçoğumuz saçlarımızı kurutmak için havluyla bastırarak ovuyoruz. Yaptığımız bu yanlış yüzden saçlarımız yıpranıyor, hasar görüyor ve tabiki de kabarıyor. Havluyu saçlarınızdaki fazla suları almak için hafifçe kullanmalı, sonrasında saçları doğal bir şekilde kurumaları için kendi haline bırakmalısınız. Çok aceleniz var ve bir an önce saçlarınızın kuruması gerekiyorsa o zaman havluyla biraz suyunu aldıktan sonra kurutma makinesini düşük ayarda çalıştırarak saçlarınızı kurutun.

Islak Saçlarınızı Saç Fırçası ile Taramayın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç fırçası ile fırçalamak onların kabarmasına ve aynı zamanda da aşırı derecede yıpranmasına neden olur. Bunu önlemek için saçlarınızı yıkadıktan sonra saç fırçası ile değil de geniş dişli bir tarakla saçlarınızı açabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı tararken başınızı öne doğru eğerek de taramayın aksi halde saçlarınız size rahatsızlık verecek derecede kabaracaktır.

Saçlarınızı Düzenli Olarak Nemlendirin

Saçlar nemini yitirip kuru bir hal alırsa daha çok kabarır. Bu nedenle saçlarımızın nemlendirilmesine dikkat etmeli bunun için hiçbir şey yapamıyorsak bile, haftada 1 kere saçlarımıza zeytinyağı veya badem yağı gibi doğal yağlarla kökten uca bakım yapmalıyız.

Saçların kabarmasını önlemek için kullanılabilecek bazı ürünler vardır fakat hepimiz bunlardan temin etme şansına sahip olmadığımız için yukarıda saydığımız hususlara dikkat etmek suretiyle de saçlarımızın kabarmamasını sağlayabiliriz. Yıkadıktan sonra saçların kabarması halinde acil durumlarda bir sprey şişesine biraz saç kremi ve biraz da su ekleyerek şişeyi güzelce çalkalayın. Hazırladığınız bu karışımı saçlarınıza sıktığınızda kabarıklığının yatıştığını görebilirsiniz. Mecbur kaldığınız durumlarda bu yöntemi evinizde kolayca uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir