Jalapone Biberi Nedir

Jalapeno Biberi Nedir Nasıl Tüketilir

Sosyal Medyada Paylaşın

Biber genel sağlık açısından faydalı sebzelerden birisidir. Acı ve tatlısı bulunan biberler yapıları ve yetiştirilen yerlere göre farklı türlerdedir. Bu farklı tür biberlerden birisi de jalapone biberidir. Ülkemizde cin biberi ya da Meksika biberi olarak da bilinir. Acı biber türlerinden birisi olan jalapone biberi nedir nasıl tüketilir sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Jalapeno Biberi Nedir

Jalapone biberi ülkemizde de son dönemlerde adı sıkça duyulan bir biber türüdür. Genel olarak turşu firmaları tarafından tercih edilen bu biber türü, evlerde de turşu yapımında kullanılır. Ülkemizde Ege Bölgesi ve civarında yetiştirilir. Jalapeno biberinin genel özellikleri maddeler halinde şu şekildedir…

 • Tadı acıdır. Damakta çok uzun süre yanma hissi bırakmaz.
 • Jalapeno biberi iki renklidir. Yeşil olanları, kırmızı olanlarından daha az acıdır.
 • Biberlerin renkleri olgunlaşma sürelerine göre değişiklik gösterir.
 • Genel olarak ortalama boyları 5 cm ile 9 cm arasında değişir.
 • Diğer acı biber çeşitlerine göre daha etli ve daha sulu yapısı vardır.
 • Aşırı acı olmadığı için her damak tadına uygundur.

Jalapeno Biberi Nasıl Tüketilir?

Jalapeno biberi anavatanı olan Meksika’da hemen hemen her tür yemeğin içine eklenir. Orta dereceli acı tadı, damakta rahatsız edici yanma hissi bırakmaz. Bu nedenle, salatalarda, yemeklerde, mezelerde ve çeşitli soslarda tüketilebilir.

 • Jalapeno biberini yemeklerin içine ekleyebilirsiniz. Normal acı biberleri nasıl ekliyorsanız, bu biber çeşitlerini de aynı şekilde yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yemeklere çiğden ekleyip daha sonra diğer malzemeler ile birlikte pişirilebilir.
 • Salatalara domates, yeşillik gibi malzemeler ile birlikte çiğden eklenebilir. Limon ve sirke ile birlikte nefis bir tadı olacaktır.
 • Etli bir yapısı olduğundan dolayı kışlık turşu olarak hazırlanabilir. Yaz aylarında hazırlanan bu turşular, kışın yemeklerin yanlarında ya da tost içlerinde tüketilebilir.
 • Sulu yapısından dolayı ezme şeklinde de kullanılabilir. Jalapeno biberlerini közleyip yumuşatıp farklı malzemeler ile birlikte püre haline getirerek tüketebilirsiniz. Hazırladığınız bu ezmeyi ekmek üzerine sürebilir ya da değişik soslarda aroma katmak için kullanabilirsiniz.
 • Jalapeno biberini tostlar içine çiğ olarak da ekleyebilirsiniz. Domates dilimleri gibi ince ince dilimleyip tostunuza eklediğinizde farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.

Jalapeno biberi nedir nerede yetişir, özellikleri nelerdir ve nasıl tüketilir sorularının cevaplarını paylaştık. Siz de acı seviyorsanız ve daha önce tadına bakmadıysanız bu biberin tadına bakabilirsiniz.

Jalapone Biberi Faydaları Nelerdir * Tıklayın

Muzun Faydaları Nelerdir * Tıklayın

Çileğin Faydaları Nelerdir * Tıklayın

Ücretsiz Abone Ol * Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir