Kabak Nasıl Kurutulur

Kabak Nasıl Kurutulur

Sosyal Medyada Paylaşın

Kabak nasıl kurutulur sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde kışın tüketeceğiniz kabağı rahatlıkla kurutabilirsiniz. Sevilen bir sebze olan kabağın dolması, kızartması, sulu yemeği ve mücveri sıkça yapılmaktadır. Kabak kızartmasını ve dolmasını kışın da pişirmek isterseniz bunları yazdan kurutarak hazırlamanız gerekmektedir. Dışarıdan kurutulmuş sebze almaktansa bunları evde hazırlamak hem güvenilir bir yöntemdir hem de daha ucuza gelmektedir. Evde kabak kurutmak için en uygun ay ağustos sonlarıdır. Bu ayda hem kabak daha ucuz olur hem de sıcak havada sebzeler daha çabuk kurur. Bu yazımızda sizlerle dolmalık ve kızartmalık kabakları nasıl kurutabileceğinizi paylaşıyoruz.

Kabak Nasıl Kurutulur

Kızartmalık Kabak Nasıl Kurutulur

Öncelikle kızartmalık kabak kurutmak için gerekli olan malzemelerden bahsedelim. İhtiyacınız kadar kabak, yorgan iğnesi ve yorgan ipi. Bunun dışında başka bir malzeme gerekmemektedir. Kızartma, musakka ve oturtma yapmak için yuvarlak şekilde dilimlenmiş kabak kullanılmaktadır. Kabakları güzelce yıkayın ve kabuklarını alacalı olarak soyun. Daha sonra kabakları bıçak yardımı ile 1 cm kalınlığında yuvarlak parçalar halinde kesin. Yorgan ipini iğneye geçirin ve doğramış olduğunuz kabakların tam ortalarına iğneyi geçirerek bunları ipe sıralayın. Bunu yaparken aralarda kurumayan yerler kalmaması için kabakların arasında biraz boşluk bırakmayı unutmayın. İpe geçirdiğiniz kabakları güneş gören bir yere asarak kurumaya bırakın. Kabaklar çıtır çıtır olduğu zaman  bunları astığınız yerden alın. Bez bir torbaya koyduğunuz kızartmalık kabakları, serin ve kuru bir yerde muhafaza ederek kışın afiyetle tüketebilirsiniz.

Dolmalık Kabak Nasıl Kurutulur

Kabak dolması en sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Kurutulmuş sebzelerden yapılan dolmalar farklı bir lezzet ve kokuya sahip olduğu için özel olarak kurutulmuş dolmalık sebze alan kişi sayısı oldukça fazladır. Bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz.  Dolmalık kabak nasıl kurutulur? diye merak ediyorsanız, bunun yapılışını sizlere adım adım anlatıyoruz. Dolmalık kabak kurutmak için gerekli malzemeler; kabak, yorgan iğnesi ve yorgan ipidir. Bunları hazırladıktan sonra kabakları kurutma işlemine hazırlamanız gerekmektedir. Dolma yapmak için kurutacağınız kabakların içi oyulmuş olmalıdır. Öncelikle kabakları güzelce yıkayın. Bunların sap kısmını bıçakla kestikten sonra kabuklarını soyun. Sonrasında bir oyacak ya da sivri uçlu bıçak yardımı ile içlerini güzelce oyun. Kabakların içini atmayın bunları mücver, börek ya da sebzeli omlet yaparak değerlendirebilirsiniz. İğneyi ipe geçirdikten sonra oyduğunuz kabakları teker teker ipe dizin. Bunu yaparken kabakların ağızları aşağı doğru bakmalıdır. Ayrıca dolmalık kabakları biraz aralıklı olarak ipe geçirmelisiniz, bunların birbirine yapışık olması halinde arada kurumayan yerler kalabilir. Kabakları bu şekilde ipe dizdikten sonra bunları güneş gören bir yere asarak kurumaya bırakın. Dolmalık kabaklar çıtır çıtır olduktan sonra astığınız yerden alın. Bunları bez bir torbaya koyduktan sonra kuru ve serin bir yerde güvenle saklayabilirsiniz.

Kabak kurutmanın püf noktaları bu şekilde olup, kuruttuğunuz kabakları kullanacağınız zaman bunları bir tencerede kaynattığınız suyun içine alın. Yumuşamaları için 5 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatarak kabakların suyunu süzün. Kabakları kuruturken arada bir kontrol ederek arada çürüyenler varsa bunları atın. Aksi halde diğer kabaklar da çürüyerek kullanılamaz hale gelebilirler.

Patlıcan Nasıl Kurutulur * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir