Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Kabak tatlısı nasıl yapılır sorusunun cevabı, özellikle kış aylarında çok merak ediliyor. Her ne kadar basit bir tatlı olarak görülse de kabak tatlısını tam kıvamında hazırlayabilmek için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Biz bugün sizlerle kabak tatlısı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları da paylaşacağız…

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır

Kabak tatlısı, bal kabağı ve toz şeker ile yapılan, az malzemeli, nefis bir tatlıdır. Kış aylarında pazar, manav ve büyük marketlerde bulunan bal kabağı dilimleri ile hazırlanan bu tatlıyı servis yaparken tahin, ceviz, kaymak ile tatlandırabilirsiniz. Ailecek yenen bir akşam yemeğinin ardından ya da özel bir davet için kabak tatlısı hazırlanabilir. Hazırladığınız kişilerin damak tadına göre de tatlınızı sunarken malzeme eklemesi yapabilirsiniz.

Kabak tatlısı yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, bal kabağının kendisinin güzel olmasıdır. Bunu renginden ve görüntüsünden kendiniz anlayabilirsiniz. İkinci dikkat edilmesi gereken nokta kabakların soyulma ve temizlenme aşamasıdır. Dilim olarak satın aldığınız ya da kendiniz dilime ayırdığınız bal kabağının ilk olarak iç kısmında yer alan çekirdekleri bıçak ile çıkarın. Ardından çok küçük olmayacak şekilde dilimlere ayırın. Dilimlediğiniz kabakların kabuk kısımlarını bıçak ile ince bir şekilde keserek çıkarın. Süzgeçli bir kalıp içine alıp su ile yıkayın. Süzdüğünüz kabakları geniş bir tencere ya da tava içine sıralayın. Dilimleme aşamasında kabakların çok ince ya da çok kalın olmamasına dikkat edin. İnce olduğunda çok yumuşayıp çatala gelmeyecektir. Kalın olduğunda ise pişme süresi uzayacaktır.

Kabakları kap içine aldıktan sonra üzerine toz şekeri dökün. Kabakların her yerine gelecek şekilde bütün toz şekeri paylaştırarak dökün. Temizlenmiş olarak 1 kilo gelen bal kabağına 1,5 su bardağı kadar toz şeker yeterli olacaktır. Daha fazla tatlı seviyorsanız, şeker eklemesi yapabilirsiniz. Şekerin tamamını ekledikten sonra kabağını kapatın ve bekletin.

Kabakların üzerindeki toz şeker tamamen eriyip kabak biraz sulanınca tatlıyı ocak üzerine alın. Suyunu çekip kabaklar yumuşayana kadar ara ara çatalla kontrol ederek kısık ateşte pişirin. Kabağın yapısına ve kesme kalınlığına göre bu süre değişecektir. Kabaklar yumuşayınca ocak üzerinden tatlıyı alıp biraz dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz.

Verdiğimiz bu ölçülere göre hazırladığınız kabak tatlısı tarifi çok fazla şekerli olmayacaktır. Damak tadınıza göre şeker miktarını artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir