Kağıttan Kalpli Kutu Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Kağıttan kalpli kutu yapımı çalışması, sevdiklerinize küçük sürprizler yapmak için hazırlayabileceğiniz harika bir çalışmadır. Sevgililer günü, doğum günü, tanışma yıl dönümü gibi özel günler için bu tür kutular hazırlayabilir, sevdiklerinize hediyelerini verirken onlara olan hislerinizi şık bir şekilde sunabilirsiniz.

Kağıttan Kalpli Kutu Nasıl Yapılır

Kağıttan kalpli kutu yapmak için istediğiniz renklerde bir adet A4 kağıdı ya da kare şeklinde bir kağıt yeterli olacaktır. Hazırlamak istediğiniz kutunun büyüklüğüne göre kare kağıdın büyüklüğünü seçebilirsiniz. Eğer renkli kağıt yoksa o an yanınızda normal, düz beyaz renkli kağıtlar ile de bu çalışmayı yapabilir, renkli kalemler ile süslemelerini yapabilirsiniz.

Kağıttan Kalpli Kutu Yapımı Malzemeleri

  • 1 adet renkli kağıt
  • Renkli kalemler
  • Makas

Kağıttan Kalpli Kutu Yapımı

Kağıt ile kalpli kutu yapmak için A4 kağıdı kullanacaksanız kare şeklinde kesin. Arta kalan şerit şeklindeki kağıt parçasını ayırın. Bu şerit şeklindeki parçayı kutu içine not yazmak için kullanabilirsiniz. Bunun için keçeli kalem ya da benzer özellikte bir kalem ile şerit kağıdın etrafını çerçeveleyin. Ardından kağıdı 3-4 kere bir iç bir dış şeklinde katlayın. Her bir sayfaya istediğiniz yazıyı yazın. Bu kağıdı hazırladığınız kalpli kutu içine yerleştirebilirsiniz.

Kalpli kutu için ilk olarak kağıdı üçgen şeklinde katlayıp açın. Aynı işlemi diğer taraf için de yapıp iz çıkarmasını sağlayın. Sonrasında kağıdın ucu üçgen şeklinde size bakarken tam orta noktasına doğru üçgen olarak katlayıp iz yapın. Kağıdı açıp bu sefer en son üçgen yaptığınız yere ucu denk gelecek şekilde minik olarak kağıdı üçgen katlayın. Küçük üçgenden sonra kağıdın içine doğru bir kere daha katlayın. Aynı işlemi diğer tarafa da yapıp iki tarafı üçgen şeklinde ince bir kağıt şeridi elde edin.

Bu kağıt şeridinin orta noktasından iz yapması için katlayın. Şeridin bir tarafını yukarı doğru kaldırıp iz yerlerinden içe doğru kıvırın. Sonrasında kıvırdığınız kısmın arka tarafından üçgenler olarak kağıdı katlayın. Bu kısmı bir kere de dışa doğru ikiye katlayın. Aynı işlemi diğer tarafa da yaptığınızda kutunuz hazır olmuş olacaktır.

Kalpli kutunun kalp şeklini vermek için dışa doğru kıvırdığınız yerlerden kıvırıp şeklini verebilirsiniz. Hazırladıktan sonra kalbin belli olması için çerçeve şeklinde kenarından kalemle gidebilir ya da her yerini boyayabilirsiniz.  Daha iyi anlamanız için kağıttan kalpli kutu yapımı resimli anlatım görselini aşağıda sizinle paylaştık. İsterseniz resimli anlatım yerine videolu anlatıma da göz atabilirsiniz.

Kağıttan Kalpli Kutu Yapımı Resimli Anlatım
Kağıttan Kalpli Kutu Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir