Karda Düşmemek için Ne Yapılmalı

Karda Düşmemek için Ne Yapılmalı

Sosyal Medyada Paylaşın

Karda düşmemek için ne yapılmalı sorusunun cevabı soğuk kış aylarında oldukça önemlidir. Kar manzarası izlemek çok güzeldir fakat havanın soğuması ve kayganlaşan zemin nedeni ile yaşanan zorluklar bu güzelliğe gölge düşürebilir. Bazen karda yürümek o kadar zorlaşır ki bir anlık dikkatsizlik sonucu insan düşerek hastanelik olabilir. Karlı havalarda hastanelere incinme, kırık, çıkık gibi şikayetlerle başvuranların sayısında epey bir artış olur. Yaşam şartları gereği hepimiz bir şekilde dışarı çıkmak zorundayız, kendimizi eve hapsedemeyiz. Böyle bir durumda karda yürümek için gerekli tedbirleri almalı ve doğru yürüme tekniğini uygulamalıyız. Bu yazımızda uzmanların tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz. Evden çıkmadan önce almanız gereken tedbirleri ve karda yürümenin püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Karda Düşmemek için Ne Yapılmalı

Karlı Havalarda Kıyafet ve Ayakkabı Seçimi

Karlı havada evden çıkmadan önce çok sıkı giyinmeli, atkı, eldiven ve bere gibi ekstra koruma önlemleri de alınmalıdır. Bu sayede üşümeden ve sağlığı riske atmadan dışarı çıkabilirsiniz. Bunlar üşütmemek için alınacak tedbirler, karda düşmeden yürümek için doğru ayakkabı tercihi önemlidir. Giyilecek ayakkabı ya da botların soğuğa dayanıklı olmasının yanı sıra altı sert ve tırtıklı olmalıdır. Düz ve yumuşak tabanlı ayakkabıların altı kaygan olacağı için bu tür ayakkabılar kar da düşme riski oluşturabilir. Giydiğiniz ayakkabı ve botlar bağcıklı ise bunları bağlamayı ihmal etmeyin. Bağlanmamış ya da gevşek bırakılmış bağcıklar ayağınıza takılarak düşmenize neden olabilir. Alacağınız bu basit önlem karda yürümenizi kolaylaştırır ve düşmenizi önlemeye yardımcı olabilir.

Karda Nasıl Yürünmeli

 • Karlı havada meydana gelen buz tabakası oldukça tehlikelidir. Kayıp düşmemek için buz yerine karın üzerine basmayı tercih edin.
 • Daha önceden basılmış ayak izleri varsa bunların üzerine basarak yürümek de ayağınızın kaymasını önleyebilir.
 • Karda düşmemek için uygun yürüme tekniği uygulamaya özen gösterin. Yere parmak uçları ile değil ayak tabanının tamamı ile zemine baskı uygulayarak basmalısınız. Yere sağlam basmanın karlı havalarda ayrı bir önem taşıdığını unutmayın.
 • Karlı havalarda merdivenlerden inip çıkarken düşenler oldukça fazladır. Merdivenden inerken acele etmeden ve başkalarının bastığı izlere basmaya dikkat etmelisiniz. Merdiven korkuluklarına tutunarak yürümelisiniz.
 • Yürürken avuç içlerinin yere doğru bakması da vücut dengesini sağlamak açısından oldukça önemlidir.
 • Tedbir olarak dışarı çıkarken elinize bir şemsiye almanızda fayda var.
 • Karda ayağınızın kaymaması için ayakkabının üzerine bir çorap geçirebilir bu sayede kaymadan daha rahat yürüyebilirsiniz.
 • Hava soğuk da olsa ellerinizi ısıtmak için cebinize koymayın. Ellerin serbest olması ve avuç içlerinin yere bakar vaziyette bulunması dengeyi sağlamanızı kolaylaştıracaktır.
 • Elinizde poşet bulundurmamaya özen gösterin. Poşetin yapacağı ağırlık dengenizi bozabileceği gibi herhangi bir yere takılıp düşmenize neden olabilir.
 • Mümkünse yolda yürürken cep telefonu kullanmayın. Aksi halde telefonla uğraşırken dikkatiniz dağılabilir ve kendinizi yerde bulabilirsiniz.
 • Düşer de bir yerinizi incitirseniz bulunduğunuz yerden kalkmak için uğraşmayın. Vücudunuzda herhangi bir incinme ya da kırık varsa canınız daha fazla yanabilir. Ani bir şekilde kalkmaya çalıştığınızda tekrar düşerek durumu daha fazla zorlaştırabilirsiniz.

Karda nasıl yürünür sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Karlı havalarda rahat yürüyebilmek ve düşerek sakatlanmamak için bu basit fakat etkili yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir