Kartondan Zil Yapımı

Kartondan Zil Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Kartondan zil yapımı çalışması, okul öncesi dönemde çocukların çok sevdiği çalışmalardan birisidir. Evde bulunan malzemeler ile müzik aleti yapımı projelerinden birisi olan bu zilleri, şişe kapakları ve bir karton ile çok basit bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız karton zilleri çocuğunuzun sevdiği karakterler ile süsleyip çok hoş bir çalışma hazırlayabilirsiniz.

Kartondan Zil Nasıl Yapılır

Karton ile zil yapmak için katlanabilir hafif sert bir karton kullanılabilir. Kartonun üzerini kaplayacaksanız deseni önemli değil. Ancak kaplama yapmayacaksanız düz renkli bir karton olmasına dikkat edebilirsiniz. Çalışmada kullanılacak olan kapakların ikisinin de aynı büyüklükte ve özellikte olmasına dikkat edin. Cam şişe kapakları olan metal kapaklar il bu çalışma daha gerçekçi oluyor. Ancak evde pet şişe kapağı varsa onları da kullanabilirsiniz. Pet şişe kapaklarını kaplama sırasında tam üzerlerine yuvarlak şekilde sesi daha fazla çıkarması için ayrıca malzeme eklemesi yapabilirsiniz.

Kartondan Zil için Gerekli Malzemeler

  • Yeterli büyüklükte karton
  • Çizim için yuvarlak nesne
  • 2 adet kapak
  • Kaplamak için kağıt ya da boyamak için uygun boyalar
  • Makas
  • Yapıştırıcı
  • Bant
  • Çizim ve renklendirme için kalemler

Kartondan Zil Yapımı

Karton zil için ilk olarak yuvarlak nesne ile bir adet yuvarlak çizin. Bu yuvarlak ne çok büyük, ne de çok küçük olmamalı. Sonrasında kullanacağınız pet şişe kapaklarını yan yana tutup yuvarlağın kenarından ölçü alın. İkinci yuvarlak ile ilk yuvarlak arasında pet şişe kapaklarının birlikte kalınlıkları kadar mesafe bırakıp ikinci yuvarlağı çizin. Çizdiğiniz parçayı kesin. Parçaların orta noktalarına kapakları koyup sıkı bir şekilde bant ile sabitleyin. Kapakların birbirine denk gelmesine dikkat edin. Sonrasında isterseniz kapakların görünmemesi için zilin tamamını boyayabilirsiniz. Ya da isterseniz kaplama malzemeleri ile desen ve renklendirmesini yapabilirsiniz.

Hazırladığınız karton zili katlayıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kartondan zil yapımı resimli anlatım çalışması ile detaylara göz atabilirsiniz. İsterseniz bu müzik aletinin yapımı için youtube kanal videomuzu da izleyebilirsiniz.

Kartondan Zil Resimli Anlatım
Kartondan Zil Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir