Kas Ağrıları için Bitkisel Öneriler

Kas Ağrıları için Bitkisel Öneriler

Sosyal Medyada Paylaşın

Kas ağrıları için bitkisel öneriler zaman zaman ortaya çıkan ağrıların hafiflemesi için uygulanabilir. Farklı nedenler ile ortaya çıkan bu ağrılar, vücudun her bölgesinde olabilir. İlaç tedavilerine alternatif olarak evde doğal bitkiler ile hazırlanan bazı karışımları bu alanlara uygulayarak ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Aşağıda bazı bitkiler ve bu bitkiler ile hazırlanan kas ağrısı giderici tarifleri sizin için paylaştık. Siz de bu tür ağrılar yaşıyorsanız, tariflerden her hangi birini deneyebilir, belirtildiği şekilde uygulayabilirsiniz.

Kas Ağrıları için Bitkisel Öneriler

Muz

Kas ağrıları ve kramplar için etkili meyvelerin başında gelen muz, potasyum açısından zengindir. Vücutta yeterli miktarda potasyum ve kalsiyum olmamasından kaynaklanan yorgun ve güçsüz kaslar için muz tüketilebilir. Her gün düzenli olarak muz tüketerek kramp, kas ağrısı ve kronik yorgunluk sorunlarını hafifletebilirsiniz.

Biberiye

Kas ağrıları için etkili bitkilerden birisi de biberiyedir. Taze ya da kurutulmuş olarak kullanabileceğiniz biberiye kasların gevşemesi ve ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Kas ağrıları için 100 gram biberiye ve 8 bardak suyu kaynatın. Ocak üzerinden aldıktan sonra 20 dakika demlendirin. 2-3 gün boyunca ağrı olan bölgeye günde 2-3 kere bu suyu sürüp rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil kan dolaşımını artırıp kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Ağrıların hafiflemesi için zencefil çayı tüketebilirsiniz. Bunun dışında 4 yemek kaşığı kadar taze zencefili pamuklu bir kumaşa sarıp 1 dakikadan daha az süre kaynar su içinde bekletin. Soğuduktan sonra ağrı olan bölgeye uygulayıp 15 dakika kadar bekletin. Bir kaç gün bu uygulama ile ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçalın iltihap giderici ve ağrı kesici özelliği vardır. Kas ağrıları için bu özelliğinden yararlanmak isterseniz toz zerdeçal ve sütü karıştırıp tüketebilirsiniz. Uygulama için bir bardak sütü bir tatlı kaşığı kadar toz zerdeçalı kısık ateşte ısıtın. Günde 2 kere bu karışımı tüketebilirsiniz. Bunun dışında ağrıyan bölgeye sürmek için eşit oranda limon suyu, rendelenmiş zerdeçal ve tuzu karıştırıp bir hamur elde edin. Elde ettiğiniz bu hamuru ağrı bölgesine uygulayıp yarım saat bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Uygulamayı günde 2 kere ağrı dinene kadar yapabilirsiniz.

Acı Biber

Kas gevşetme ve ağrı giderici özelliği bulunan acı biberi, kas ağrıları için de kullanabilirsiniz. Uygulama için 2 yemek kaşığı zeytinyağının içine 1 tatlı kaşığı acı biber tozu ekleyip karıştırın. Karışımı ağrı olan bölgeye uygulayıp bandajlayın. 1 gece bu şekilde kalsın ve ertesi gün ılık su ile durulayın. 2-3 gün aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz kas ağrıları için bitkiler ve bu bitkiler ile elde edilen karışımları düzenli olarak uygulayarak kaslardaki ağrıları hafifletebilirsiniz. Genel olarak kas ağrıları kasların güçsüzlüğü ve yorgunluğundan da kaynaklandığı için kasları güçlendirmek için takviye besinler de almanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir