Kek Nasıl Kabarır

Kek Nasıl Kabarır

Sosyal Medyada Paylaşın

Kek nasıl kabarır bir başka deyiş ile kabarık, yumuşacık bir kek nasıl yapılır, mutfak ile ilgilenen bayanların çoğunun aklına yer etmiştir. İçinde konulan malzemeler her ne olursa olsun, kabarık ve yumuşacık bir kek hazırlamak için belli başlı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda sizlerle kabarık kek yapmak için dikkat edilmesi gereken 5 önemli püf noktasını paylaşacağız.

Kek Nasıl Kabarır

Kekin kabarması için sadece 5 küçük detaya dikkat etmek yeterlidir. Bu küçük detaylara dikkat ederek siz de nefis tadı olan kabarık kekler hazırlayıp misafirlerinizden ve sevdiklerinizden tam not alabilirsiniz. Kekin kabarması için 5 püf noktası şu şekildedir.

Malzemeler Oda Sıcaklığında Olmalı

Kek için kullanılması gereken sıvı malzemelerin hepsi oda sıcaklığında olmalıdır. Özellikle süt, yoğurt ya da yumurtanın kek hazırlanmadan yarım saat önce dışarı çıkarılması ve oda sıcaklığına gelmesi beklenmelidir.

Şeker İyice Çırpılmalı

Şekerin güzelce çırpılması kekin kabarmasında son derece etkilidir. Kekin kabarması için şeker ve tereyağının tamamen karışana kadar çırpılması gerekir. Bu şekilde bir çırpma işleminin rahat olması için mutlaka ilk maddede bahsettiğimiz gibi tereyağının oda ısısında olması gerekir.

Kuru Malzemeleri Eleyerek Ekleyin

Sıvı malzemelerin homojen şekilde karışmasında sonra kuru malzemeleri eleyerek eklemek gerekir. Kuru malzemeleri elemek için ince bir elek kullanılabilir. Kuru malzemelerin hepsini aynı anda eleyerek ekleyebilirsiniz.

Unu Eledikten Sonra Hamuru Fazla Karıştırmayın

Kek malzemeleri içine unu eledikten sonra mikser ile karıştırmaya son verin. Hamurun aşağısından yukarısına doğru spatula ile karıştırarak hamuru hazır edin. Çok katı ya da çok sıvı bir kek hamuru olmaması da önemlidir.

Pişirme Aşamasında Sabırlı Olun

Keki pişirmeden önce mutlaka fırının ısıtılması gerektiği unutulmamalı. Kekin kabarması için düşük ısıda pişirilmesi gerekir. Mümkün olduğunca ilk 30-20 dakika fırın kapağının hiç açılmaması gerekir. Daha sonra kekin pişip pişmediğini kürdan ile kontrol edebilirsiniz.

Kabarık ve yumuşak kek yapmak için yukarıdaki önemli noktaların dışında malzemelere de dikkat edilmesi gerekir. Kek tarifinde belirtilen malzemelerin ölçülerini eksik ya da fazla olmadan belirtildiği şekilde koymanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir