Kepekli Saçlar için Maske Tarifleri

Kepekli Saçlar için Maske Tarifleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Saçlardaki kepekler, hem görüntü açısından hem de saç sağlığı açısından sorundur. Bu nedenle gerek kepek şampuanları, gerekse de kepek önleyici diğer saç bakım ürünleri ile saçlardan kepeklerin arındırılması gerekir. Bu yazımızda sizlerle kepekli saçlar için maske tarifleri olarak iki adet maskeden bahsetmek istiyoruz. Siz de bu maskeleri saçlarınıza uygulayıp sağlıklı ve hoş saçlara sahip olabilirsiniz.

Kepekli Saçlar İçin Badem Yağı Maskesi

Bir saçın güzelliğini etkileyen en büyük sorunlardan birisi de kepektir. Her saç tipinde meydana gelebilecek bu sorun sizde de mevcutsa kepekli saçlar için badem yağı maskesi tarifimiz işinize yarayabilir. Badem yağı saçlarımız için çok faydalı bir doğal üründür. Saç bakımı için sık sık yararlandığımız bu malzemeye ekleyeceğimiz birkaç doğal ürün daha, kepek sorunumuzdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Denemek isteyenler için işte tarifimiz:

Malzemeler

  • 25 gram badem yağı
  • 10 damla kekik esansı
  • 1 dilim limon
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı ve Uygulanışı

Bir kasenin içinde malzemelerin tamamını birbirine yedirerek güzelce karıştırın. Hazırladığınız badem yağı maskesini saç diplerinize masaj yaparak, kökten uca doğru sürün. Saçlarınıza bir bone geçirdikten sonra 30 dakika maskeyi bu şekilde bekletin. Ardından şampuanla güzelce durulayın. Durulama işlemini yaparken saçlarınızın maske ve şampuandan tamamen arınmasına dikkat edin. Unutmayın ki iyi durulanmayan saçlar da kepek oluşumunun başlıca nedenleri arasındadır. Bu yüzden her yıkama sonrasında saçlarınızla beraber saç köklerinizin de iyi durulanmasına özen gösterin.

Kepekli saçlar için badem yağı maskesi düzenli olarak kullanıldığında, saçlarınızdaki kepekleri gidermeye yardımcı olurken aynı zamanda yeni kepeklerin oluşmasını da önler. Maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Kepekli Saçlar İçin Elma Sirkesi Maskesi

Dönem dönem hepimiz saçlarımızda kepek sorunuyla karşılaşabiliriz. Böyle bir problemimiz olduğunda yapacağımız ilk iş kepek şampuanı kullanmak ve saçlarımızı kepeklerden kurtarmak için doğal bakım yapmak olmalıdır. Saçlarınızı kepeklerden arındırmak, bunu yaparken de sağlıklı ve ışıltılı kalmalarını istiyorsanız elma sirkesi maskesi size bu konuda yardımcı olabilir. Evde kolayca uygulayacağınız bu maske sayesinde artık kepeksiz ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı soya yağı
  • 2 çay kaşığı biberiye
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay kaşığı okaliptüs yağı
  • Yarım çay bardağı su

Yapılışı ve Uygulaması

Bir kabın içerisinde malzemelerin hepsini güzelce karıştırın. Hazırladığınız elma sirkesi maskesini saçlarınızın dibinden ucuna doğru sürün. Saç diplerinize bir süre masaj yapın ve daha sonra saçlarınızı tarayın. Saçlarınızı taradığınızda saç diplerindeki kepekler uçlara doğru gelecek ve bu şekilde temizlenmeleri kolaylaşacaktır. Tarama işi bittikten sonra başınıza bir bone geçirerek 2 saat maskenin saçınıza etki etmesini bekleyin. Son olarak saçlarınızı şampuanla güzelce yıkayın ve uygulamayı tamamlayın.

Kepekli saçlar için elma sirkesi maskesi uygulamak isteyenler bunu bir ay boyunca, haftada bir kez düzenli olarak yapmalıdır. Bu uygulama sayesinde kepeklerden kurtulurken, saçlarınıza da kaybettikleri ışıltıyı yeniden kazandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir