Kilo Almaya Neden Olan Alışkanlıklar

Kilo Almaya Neden Olan Alışkanlıklar

Sosyal Medyada Paylaşın

Eğer kilo vermekte kararlıysanız bazı alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerle bunu başarabilirsiniz. Günlük hayatta önemsemediğimiz küçük detaylar, vücudumuza kalori yüklüyor ve işte bu kaloriler de zamanla kilo almamıza neden oluyor. Peki bu kilo almaya neden olan alışkanlıklar nelerdir? diye soracak olursanız işte size cevabı:

Eskiye oranla, toplumumuzda hızlı bir artış gösteren bir kilo problemi mevcut. Eksilere baktığımızda “tığ gibi” diye tabir ettiğimiz incecik bir vücut varken, şimdi o tığ gibi vücutları sadece hayal etmekle yetiniyoruz. Peki eskilerin diyet, spor gibi kavramlardan bile haberleri yokken böylesine formda olmalarının sebebi neydi? Tabi ki de sağlıklı beslenmeleri ve hareketli bir yaşantı sürmeleriydi.

Kilo Almaya Neden Olan Alışkanlıklar

Bizler sağlıksız besleniyor ve bunun üzerine bir de tembel bir hayat sürüyoruz. Günümüzde kaç kişi asansör yerine merdiven kullanıyor veya kaç kişi yakın mesafelere arabaya binmeden yürümeyi tercih ediyor. Acı ama gerçek bu, genel olarak tembel bir toplumuz. Bu konuda en basit örneklerden birisini daha verelim, aramızda kaç kişi tatil günlerinde erken kalkıyor ve o gün dışarı çıkıyor? Eğer özel bir işi olanları saymazsak geri kalanlarımızın çoğu öğlene kadar uyuyor ve sonrasında da günün geri kalanını evde geçiriyoruz.

Sadece bu kadar mı? Elbette ki kilo almamıza neden olan alışkanlıklarımız sadece bu kadarla sınırlı değil. En basit örneklerden bir tanesini daha gündeme getirelim, çocukluğumuzdan beri vazgeçemediğimiz cips, bisküvi, çikolata vs. açlığımızı bastırmak ya da şeker ihtiyacımızı gidermek ama en çok da ağzımızı oyalamak için yediğimiz abur cuburlar. Bu tarz yiyecekleri küçük yaşlarımızdan beri dost bildik mutsuz anlarımızda mutlu olmak için, keyifli anlarımızda ise keyfimizi çoğaltmak için yedik. Oysa ki bu tür gıdalar bize dost değil; fazla kilolarımızın, yüzümüzdeki sivilcelerin, bugün veya gelecekte yaşayacağımız birçok sağlık sorununun da çoğunlukla sebebi bu yiyecekler. Ağzımızı tatlandırmak veya açlığımızı bastırmak için bunların yerine meyve sebze yesek daha sağlıklı ve formda olacağımız kesin.

Bayramlarda veya misafirliğe gittiğimizde önümüze getirilen tüm ikramlıkları nezaket gereği de olsa yiyoruz. Önümüze gelen yiyeceklere zaafımız var, hayır diyemiyoruz. Bayramlar neyse özel günler oldukları için onları konumuzun dışında tutalım fakat oturmaya veya yemeğe gittiğimizde hamur işi, tatlı, tuzlu, yağlı hiçbirini ayırdetmeden yiyoruz. Hele de çok sık misafirliğe gidiyorsak kilo almak kaçınılmazdır. Bunu yapmayalım gerektiği yerde sağlığımız ve formumuz için ikramlara hayır demesini bilelim.

Kilo almaya neden olan bir başka alışkanlık da öğünleri atlamamızdır. İçimizden kaç kişi düzenli olarak kahvaltı ediyor ve öğlen yemeğini vaktinde yiyor? Ne yazık ki çoğumuz günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlıyoruz. Bazılarımız kahvaltı yapmayınca kaloriden kar ettiğimizi düşünebilir fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Kahvaltıda almadığımız gıdaların yerine yediğimiz bir paket bisküvi bile daha fazla kalori almamıza dolayısıyla da kiloya neden oluyor.

Kilo almaya neden olan alışkanlıklar sadece bu kadarla bitmiyor, biz burada sadece birkaç tanesini ele aldık. Bunlara benzer birçok yanlış alışkanlıklarımız fazla kilolarımızın sebebidir. Sadece bunları değiştirmekle bile epeyce kilo vermemiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir