Kinoa ile Zayıflamak

Kinoa ile Zayıflamak

Sosyal Medyada Paylaşın

Kinoa ile zayıflamak son dönemlerde sıkça gündeme geldiği için biz de yazımızda bu konuyu ele alıyoruz. Kinoa, görüntü bakımından tahıla benzese de aslında otsu bir bitkidir. Dünya genelinde buğday ve pirinç üretiminin azalması sonucunda ortaya alternatif bir gıda olarak çıkan kinoanın zaman içinde sağlığa faydaları bir bir ortaya çıktıkça, tüketim oranı da artmaya başlamıştır. Diyet yapanların çoğunun kinoa tüketmesi ise akıllara kinoa zayıflatır mı sorusunu getirmektedir.

Kinoa Zayıflatır Mı

Kinoa bir zayıflama ürünü değil birçok şekilde tüketebileceğimiz bir gıdadır. Bu bitkinin bazı özellikleri nedeni ile zayıflamaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Zengin protein içerir. Lif oranı yüksek olan bu bitki A, B, C, D ve K vitamini de içerir.  Sağladığı tokluk hissinin yanı sıra kolesterolü yükseltmez.

Kalsiyum içerdiğinden metabolizmayı hızlandırır. Vücutta ödem oluşmasını önler. Vücuda verdiği enerji sayesinde spor yapanlar ve diyette olanlar için ideal bir besindir. Kinoa kilo aldırmadan vücudun birçok besin ihtiyacını karşılar. Yüksek besin değerine rağmen yağ oranı oldukça düşüktür. Kinoa diyet yapanların kas ve kemik sağlığını da korumaya yardımcı olması bakımından oldukça faydalı bir gıdadır.

İçerdiği protein bakımından vejetaryenler için de olduça ideal bir besindir. Gluten içermediğinden çölyak hastaları tarafından da tüketilebilir. Yüksek tansiyona ve diyabete iyi gelen kinoanın kanser oluşumunu da engellediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur, kemik ve dişleri güçlendirir. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Kansızlık ve kabızlık gibi sorunların çözümünde etkilidir. Tüm bu özelliklerinden de anlaşılacağı gibi sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut için kinoa tüketmek oldukça faydalıdır.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyenlerin kinoayı nasıl tüketebileceğinden de bahsedelim. Tohum şeklinde olan bu bitki pilav, çorba ve salata yapımında kullanılabilir. Yemeklere garnitür olarak koyulabilir. Un haline getirilen kinoa kek, pasta ve kurabiye yapımında da kullanılabilir. Öğün aralarında tükettiğiniz yeşillik salatalarının içine biraz kinoa ilave ederek bir sonraki öğüne kadar tok kalabilirsiniz. Pirinç ya da bulgur pilavı yerine kinoa pilavı tüketerek daha sağlıklı ve formda kalabilirsiniz.

Bu yazımızda kinoanın zayıflamaya etkileri hakkındaki bilgileri sizlerle paylaştık. Besleyici ve doyurucu bir gıda olan kinoa ile siz formda kalırken diğer aile bireyleri de sağlıklı beslenme imkanına kavuşmuş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir