Kışın Saç Bakımı

Kışın Saç Bakımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Soğuk hava, yağmur ve rüzgar gibi hava şartları nedeniyle kışın saç bakımı daha önemli bir hale gelmektedir. Olumsuz hava şartlarına eklenen hava kirliliği nedeniyle saçlar daha fazla yıpranır, nemini kaybeder ve bunlara bağlı olarak da kepeklenme ve saç dökülmesi gibi problemlerle daha sık karşılaşılır. Bu yazımızda saçlarımızı sorunsuz, güçlü ve ışıltılı hale getirmek için kışın saç bakımı nasıl yapılır konusuna değineceğiz ve saçlarda kış mevsiminde meydana gelen sorunları nasıl giderebileceğimize dair pratik çözümler sunacağız.

Kışın saçları soğuk ve rüzgar gibi hava şartlarının olumsuz etkilerinden korumak için şapka, bere, eşarp ve şal gibi aksesuarlar kullanmamız gerekir. Bunları kullanarak saçlarımızı bu olumsuz etkilerden koruyabiliriz fakat bu sefer de kapalı kalan saç diplerimiz hava alamadığı için saçlarımızda kuruluk meydana gelecektir. Saç köklerinin kuruması saçlarımızı cansız, sönük ve güçsüz hale getirir. Nitekim kışın çoğumuzun saçları olduğundan daha mat ve zayıf görünür. Bu noktada yapmamız gereken saçlarımızdaki kuruluğu gidermek için, saç derimize kaybettiği nemi geri kazandırmaktır. Bunun için haftada iki kere saçlarımıza badem yağı ve zeytinyağı karışımı uygulayabiliriz. Yarım fincan saç kreminin içine eşit miktarda zeytinyağı ve badem yağı ilave edip güzelce karıştırdıktan sonra, 25 dakika kadar saçlarınıza etki etmesini bekleyin ve daha sonra saçlarınızı güzelce durulayıp kurutun. Evde kolaylıkla yapacağınız bu uygulama saç derisindeki kuruluğu giderirken, saçlarınızın daha dolgun ve parlak görünmesine de yardımcı olur.

Kışın saçların ıslak kalması da saç derisinde pullanma ve dökülmeler meydana getirebilir. Bunu önlemek için saçlarınızı yıkadıktan sonra ıslak bırakmayın ve yağmurlu günlerde şemsiye veya başka koruma önlemleri alarak, yağmur suyunun saçlarınızla temas etmesini engelleyin. Saçların yağmurda ıslanması ve o şekilde ıslak olarak kalması saç diplerinde kaşıntı ve dökülmeler meydana gelmesine neden olur. Saç diplerinizde bu tür sorunlar meydana geldiği zaman eşit miktarda zeytinyağı ve badem yağını karıştırıp, saç diplerinize bu karışımla masaj yapın 10 dakika sonra yıkayarak durulayın. Yaptığınız bu uygulama saç diplerinizdeki sorunun giderilmesini kolaylaştıracaktır.

Kış mevsiminde saçlar daha fazla kuruduğu için bu da beraberinde kepeklenme sorununu getirecektir. Bu tür mevsimsel etkilere karşı kepek şampuanı çok fazla işe yaramayabilir. Bu sorunu da  uygulayabileceğiniz basit bir yöntemle çözebilirsiniz. Yapmanız gereken saçlarınızın uzunluğuna göre biraz limon suyu ve zeytinyağı karışımı hazırlayıp, bununla saç diplerinize güzelce masaj uygulamak. Masajın ardından saçlarınızı 10 dakika kadar bu şekilde bekletin ve yıkayın.

Kışın saçlarımız daha mat ve cansız görünür. Sizi rahatsız eden bu görüntüden kurtulmak ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak için, saçlarınıza kökten uca kadar bal sürün ve saçlarınızı yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak güzelce durulayın. Bal sayesinde saçlarınız güzel ve parlak görünmesinin yanı sıra ipek gibi yumuşacık olacaktır.

Kışın rüzgar ve yağmur gibi olumsuz hava şartlarından saçlarımızı korumamız gerektiğini söylemiştik. Bunun için örgü şapka veya bere kullanıyorsak delikli modellerden seçmeliyiz. Bu şekilde saç diplerimizin hava almasını sağlamış oluruz. Ayrıca yapacağımız saç modellerinde de dikkatli olmalıyız. Kış mevsiminde rüzgarın saçımızı yıpratmaması için onları toplamak akıllıca bir davranış olacaktır. Fakat bunu yaparken uyguladığınız saç modelinin çok sıkı olup saç köklerini havasız bırakacak bir model olmamasına özen gösterin. Çünkü uzun süre hava almayan saç derisinde kuruma ve buna bağlı olarak çeşitli sorunlar meydana gelebilir.

Kışın saç bakımı nasıl yapılır dediğimizde soğuk hava ve rüzgar kadar, kir ve tozun da saçlarımız için zararlı olduğunu unutmamalıyız. Kışın artan hava kirliliği de saçlarımızı olumsuz etkiler. Bu konuda gerekli tedbirleri almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir