Kışlık Cilt Bakımı Maskeleri

Kışlık Cilt Bakımı Maskeleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Kışlık cilt bakımı maskeleri kışın soğuk havalarda cildin bozulan dengesini yeniden sağlamak ve korumak için uygulanan maskelerdir. Kışın daha fazla kuruyan ve daha soluk bir görüntüsü olan cildin nemlendirilmesi, renginin düzelmesi için özel kış maskeleri uygulanabilir. Her biri farklı malzemeler ile hazırlanan etkisi de değişik olan bu maskelerden seçim yaparken içindeki malzemelere karşı cildin hassasiyeti ya da alerjisinin olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Kışlık Cilt Bakımı Maskeleri

Süt ve Badem Tozu Maskesi

Cildin nemlendirilmesi ve yumuşacık olması için süt ile badem tozundan yararlanılabilir. Bu cilt maskesi için 2 yemek kaşığı çiğ sütü, 1 yemek kaşığı kadar badem tozu ile karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar çok az süt ya da badem tozu daha ekleyebilirsiniz. Ardından karışımı temiz olan cildinize sürün. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Yumurta sarısı cildin beslenmesinde önemli rol oynar. Haftada 2 kere bu cilt maskesini yaparak siz de cildinizin beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Maske için temiz bir kase içine 2 adet yumurta sarısını koyup çırpın. Yumurta içine 4-5 damla kadar doğal zeytinyağı damlatıp yeniden karıştırın. Karışımı cildinize sürün. 20 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Limon ve Bal Maskesi

Çok sayıda güzellik uygulaması içinde yer verdiğimiz limon ve bal maskesi, kışlık cilt bakımında da yer alıyor. Maske için yarım limonun suyunu sıkın. Üzerine 2 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Karışan malzemeleri maske kıvamına gelince yüzünüze sürün. Tahriş olmuş, kaşıntılı ciltler için etkili bir cilt maskesidir.

Avokado ile Ballı Yüz Maskesi

Maske için 2 yemek kaşığı bal ile yarım avokadoyu karıştırın. Homojen kıvam alınca cildinize sürün. Yaklaşık 20 dakika bekletip maskeyi cilt üzerinden temizleyebilirsiniz. Özellikle kuru ciltler için nemlendirici ve besleyici özelliği yüksektir.

Doğal Malzemeler ile Kışlık Cilt Bakımı

Kuru ciltler için kışlık cilt bakımı malzemeleri ayçiçek yağı, vazelin, gliserin ve Bepanten krem olarak sıralanabilir. Bepanten kremi kışın dışarı çıkmadan önce ya da cildinizin kuruduğunu hissettiğiniz an parmak uçlarınız ile masaj yaparak sürebilirsiniz. Ayçiçek yağı da kuru ciltlerin nemlendirilmesi ve yumuşaması için kullanılabilir. Bu uygulama için küçük bir parça temiz pamuk üzerine ayçiçek yağı döküp yüzünüze sürebilirsiniz. Benzer şekilde gliserin ve vazelini de pamuk ile cildinize sürebilirsiniz.

Yukarıda paylaştığımız doğal cilt bakımı maskeleri kış ayları dışında da uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir