Evde Kışlık Gıda Hazırlıkları

Kışlık Gıda Hazırlıkları

Sosyal Medyada Paylaşın

Kışlık gıda hazırlıkları için en uygun dönem Ağustos ayı ve Eylül ayının ortalarına kadar olan süredir. Yazın en sıcak dönemi olan Ağustos ayında hem sebzeler daha taze ve ucuz olur hem de hava şartları gıdaların hazırlanma sürecini hızlandırır. Kışlık gıda deyince ilk olarak aklımıza kurutulmuş sebzeler, salça ve soslar gelmektedir. Bu tarz gıdaları evde hazırladığınız zaman kışın organik gıda tüketmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda kışlık gıda hazırlıkları hakkındaki püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. Siz de evde kış için kuru sebze ve salça hazırlamak isterseniz konu hakkındaki detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evde Kışlık Gıda Hazırlıkları Nasıl Yapılır

Evde kışlık gıda hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bunun için kullanılacak olan sebzelerin taze olmasıdır. Bunun yanı sıra ezik ve çürük sebzeler kullanmamaya da dikkat edilmelidir. Sebze kuruturken ya da salça yaparken bunların güneş gören bir yerde bekletilmeleri gerekmektedir. Kışlık gıdalar dışarıda bekletilirken yağmur yağması halinde bunlar hemen dışarı alınmalı ve yağmur dindikten sonra tekrar dışarı çıkarılmalıdır. Salça güneşte kurutularak yapılacaksa bunun bekletileceği ortamda toz olmamalı, eğer tozlu bir ortam ise üzerine hava alabileceği ince bir bez örtülerek gerekli önlem alınmalıdır. Sebze kuruturken bunlar arada kontrol edilerek arada çürüyenler varsa hemen alınıp atılması gerekir. Aksi halde diğer sağlam sebzeler de çürüyebilir. Kışlık gıdaları hazırladıktan sonra bunların bozulmaması için uygun şartlarda muhafaza edilmeleri gerekir. Salça ve soslar kapağı sıkı kapanan cam kavanozlarda, güneş görmeyen serin bir ortamda saklanmalıdır. Soslar tek kullanımlık küçük kavanozlarda yapılmalıdır. Çünkü bunların kapağı açıldığı zaman hemen kullanılmaları gerekir. Kurutulmuş sebzeler için en güvenli saklama yöntemi ise bez torbalar olmaktadır. Hava alabilecekleri torbaların içine koyulan kurutulmuş sebzeler serin ve kuru bir ortamda kullanılacakları zamana kadar emniyetli bir şekilde muhafaza edilebilir.

Kışlık Gıdalar Nelerdir

  • Kışlık gıda denince ilk akla gelenler arasında menemen sosu bulunmaktadır. Yazın taze domates ve biberler ile yapılan menemen sosu kavanoz ya da poşetlere koyularak, kışın ağız tadı ile yenilebilir.
  • Yemeklerimizin olmazsa olmazları arasında bulunan salçayı da dışarıdan almak yerine evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Evde domates salçası yapmak biraz zahmetli gibi görünse de ev salçasının yemeklere kattığı lezzetin farkına vardığınızda çektiğiniz zahmete değdiğini düşünebilirsiniz.
  • Domates salçasını evde yapacaksanız bunun yanında biber salçası da hazırlamayı ihmal etmeyin. Biber salçası yemeklere hem renk hem de ayrı bir lezzet kattığı için evde biber salçası yapmayı da deneyebilirsiniz.
  • Kurutulmuş sebzeler de farklı tatları ile çok sevilmektedir. Mutfaklarımızın en sevilen lezzetleri arasında bulunan biber dolmasını kurutulmuş biber ile yaptığınızda onun da ne kadar lezzetli olduğunun farkına varabilirsiniz.
  • Evde sebze kurutmak hem sağlıklı hem de oldukça hesaplı bir yöntemdir. Hiç bir ilaç kullanılmadan doğal yöntemlere kurutacağınız dolmalık patlıcanlar ile kışın enfes dolmalar yapmanız mümkün. Patlıcanların birazını da yuvarlak olarak doğrayıp ipe dizerek kışlık kızartmalık patlıcan da hazırlayabilirsiniz.
  • Dolmalık biber ve patlıcan kuruturken kabağı da unutmayın. Kurutulmuş kabak ile yapılan dolmaların tadı bir başkadır. Bunun yanı sıra ipe kızartmalık kabak dizmeyi de unutmayın.
  • Güneşte ya da fırında pişirerek kurutacağınız domatesleri de kışın sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz.
  • Taze fasulyeyi de yazın güneşte kurutarak kışlık erzağınızı hazırlayabilirsiniz.
  • Bunca sebze ile kış hazırlığı yaparken bamya kurutmayı da unutmayın.

Evde kışlık gıda hazırlamak biraz zahmetli olsa da ev yapımı ürünler organik ve sağlıklı olduğundan çekilen zahmete değer. Dışarıdan kurutulmuş sebze ya da salça aldığınızda bunların içeriğini ve ne koşullar altında yapıldığını bilmeniz mümkün değil. Ayrıca fiyat olarak da pahalıya geldiği için yazın bunları evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Resimlerde görmüş olduğunuz kışlık gıda hazırlıkları ile ilgili detaylı bilgilere konu başlıkları ile arama yaparak püf noktaları kategorimizde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir