Klima Nedir

Klima Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

Klima nedir? diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ve konu hakkında merak edilen detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Kapalı alanlarda içerinin havasını istenen sıcaklık ya da soğukluk derecesine getiren iklimleme cihazına klima adı verilir. Klima sadece ortamın ısısını ayarlamakla kalmaz bunun yanı sıra ortamdaki nemi alır, toz ve partikülleri filtreleyerek ortamın havasını da temizler. Eskiden kışın ısınmak için soba, yazın serinlemek için de çeşitli serinletme cihazları kullanılırken günümüzde her ikisi için tek bir klima yetmektedir.

Klima Nedir, Nerelerde Kullanılır

Klima ev, iş yeri ve işletmelerin yanı sıra araçlarda da kullanılan bir cihazdır. Kısacası kapalı tüm ortamlarda klima kullanmak mümkündür. Konuyu biraz daha açacak olursak müstakil evden villaya, okuldan hastaneye, sinemadan alış veriş merkezine kadar tüm mekanlarda klima kullanılmaktadır. Ev ve iş yerlerinde rahatlık ve konfor sağlayan bu cihazlar mağaza, alışveriş merkezi, hastane ve eğitim kurumu gibi insanların yoğun olarak bulunduğu mekanlar için de son derece idealdir. Büyük bir alış veriş merkezini ya da eğitim kurumunu ısıtmak ve soğutmak bir evin ısısını kontrol altına almaktan daha kolaydır. Bu tür mekanlar için en ideal çözüm klima kullanımı olmaktadır. Mekanın genişliğine ve özelliğine uygun bir klima kullanıldığı zaman bu cihazlardan istenen randıman elde edilebilir.

Klima Çeşitleri

Klima almayı düşünenler klima çeşitleri ve bunların özellikleri konusunda yeterli araştırmayı yaptıktan sonra hangi cihazı tercih edeceğine karar vermelidir. Günümüzde her türlü ihtiyacı karşılayabilecek klima modeli bulmak mümkündür. Klimaların büyüklüklerine ve kullanım amacına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu iklimleme cihazlarını merkezi klima çeşitleri ve bireysel klima çeşitleri olarak ikiye ayırabiliriz.

Merkezi Klima Çeşitleri

Büyük binaların ısı ayarı için kullanılan merkezi klima çeşitleri sayesinde bu mekanlar rahat bir şekilde ısıtılabilir ya da soğutulabilir. Bu tip klimalarda genelde 1 tane dış ünite çok sayıda iç üniteye bağlanabilir. Bu şekilde tüm binada istenen ısı kontrolü kolay bir şekilde sağlanabilir. Alış veriş merkezi, plaza, eğitim kurumu, hastane, spor salonu ve fabrikalar da merkezi klima çeşitleri kullanılmaktadır.

Bazı binaların yapısı gereği buralarda ısıtma yapmak sorun olmaktadır. Bu binaların bazısının içi herhangi bir ısıtma sistemi kurulumuna imkan tanımamaktadır. Bu tür durumlarda en uygun çözüm klima kullanmaktır. Bunun dışında iç ve dış mimari özelliklerinin bozulmasını istenmeyen bina ve iş yerleri için de en kullanışlı ısıtma cihazı klimadır.

Bireysel Klima Çeşitleri

Bireysel klima çeşitleri ev ve küçük işletmelerde kullanılan iklimleme cihazlarının genel adıdır. İhtiyaca göre; duvar tipi, yer-tavan tipi, salon tipi, kanal tipi, kaset tipi, düşey-yatay tip klimalar, çatı tipi klimalar ve pencere tipi klimalar gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Günümüzde son teknoloji ile üretilen klima modelleri sayesinde ev ve iş yerlerinde daha hesaplı ve kolay bir şekilde ısı ayarı yapılabilmektedir. Artık oturduğunuz yerden kalkmadan sadece kumanda ile bulunduğunuz odanın ısısını istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz. Otomatik sistemle çalışan klima modelleri sayesinde kullanmadığınız zaman iklimleme cihazı otomatik olarak kapanarak önemli ölçüde tasarruf sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir