Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Köfte yapmanın püf noktaları sayesinde siz de dışarıda çok beğenerek yediğiniz lezzetli köftelerden yapabilirsiniz. Köfte yapmayı yemek yapan herkes bilir fakat köfte pişirmekle, lezzetli pişirmek arasında fark vardır. Bu yazımızda köfte yapımında kullanılan malzemelerden köfte harcı yapımına, pişirme yönteminden servis aşamasına kadar tüm püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Köfte Yapmanın Püf Noktaları

Lezzetli Köfte Nasıl Yapılır

Herkes yaptığı köftenin yumuşak ve lezzetli olmasını ister fakat bu yalnız istemekle olmuyor. Yapacağınız köftenin damakta tat bırakması için doğru malzeme seçimi, harcı yapma ve pişirmek için de doğru yöntemlerin kullanılması gerekiyor. Malzeme seçiminden başlayarak bu aşamalara bir göz atalım.

Köfte için Nasıl Kıyma Tercih Edilmeli

Köfte için nasıl kıyma tercih edileceği kullanılacak pişirme yöntemine göre değişiklik gösterir. Yağda kızartarak pişirecekseniz kıyma fazla yağlı olmamalı. Mangal ya da yağsız tavada ızgara olarak pişirecekseniz o zaman lezzeti arttırmak için biraz yağlı kıyma tercih etmelisiniz. Izgarada pişen köfte hem daha hafif olur hem de yağını yavaş yavaş bırakarak piştiği için tadına doyum olmaz. Uygun kıyma tercihinden sonra sıra diğer malzemelere geldi.

Köfte Harcında Hangi Malzemeler Kullanılır

Köfte harcının kıymadan sonraki ana malzemesi bayat ekmek içi ya da galeta unudur. Bunun yanı sıra maydanoz ve kuru soğan da olmazsa olmazlardandır. Bunlardan başka köfte harcına domates de koyulabilir. Sonrasında köftenin lezzetini açığa çıkaran kimyon, kekik gibi baharatlar gelir. İsteğe bağlı olarak pul biber, karabiber gibi ekstra baharatlar da kullanılabilir. Günümüzde hazır köfte harcı malzemesi bulmak mümkün fakat bunu evde kendi damak tadınıza göre ayarlamanız daha iyi olacaktır. Yaptığınız köftenin yumuşak olması için harcı hazırlarken içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı katabilirsiniz. Köfte harcını rahat yoğurabilmek ve pişirirken dağılmaması için 1 yumurta sarısı kullanabilirsiniz. Kullanılan malzemelerden sonra sıra geldi, köfte harcı nasıl hazırlanır sorusunun cevabına.

Köfte Harcı Nasıl Hazırlanır

Köfte yapımında kullanılacak olan malzemeler yoğurma kabına alınır. Bayat ekmek içi kullanılacaksa bunun önceden biraz ıslatılarak yumuşatılması gerekmektedir. Bunu su yerine ılık et ya da tavuk suyu ile yaparsanız köfteniz daha lezzetli olacaktır. Tüm malzemeyi birbiriyle iyice kaynaşana kadar güzelce yoğurun. Hazırladığınız köfte harcına şekil vermek için elinizi suya batırın. Bu şekilde kıyma yapışmadan daha rahat şekil verebilirsiniz. Köfteyi yuvarlak, uzun ya da oval istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Bunu yaparken vereceğiniz şekilden ziyade köftelerin boyutu önemlidir. Küçük yaparsanız piştiğinde iyice ufalıp kötü bir görüntü oluşturabilir. Köfteleri büyük ve kalın yaparsanız içleri çiğ kalabilir. Bunun için uygun boyutta yapmalı ve şekil verirken elinizle hafifçe bastırarak yassılaştırmalısınız. Köfteleri yaptıktan sonra kıvam alması için 1 saat kadar buzdolabında bekletin.

Köfte Pişirme Yöntemleri

Buzdolabından çıkardığınız köfteleri yağda kızartabilir, mangal ya da tavada ızgara olarak pişirebilirsiniz. Yağda kızartacaksanız derin bir tava seçmelisiniz. Tavaya koyduğunuz yağ iyice kızdıktan sonra köfteleri kızgın yağa atıp, önlü arkalı güzelce pişirebilirsiniz. Fazla sayıda köfte varsa tavaya tek seferde bunların hepsini atmayın. Aksi halde hem pişmeleri daha uzun sürer hem de bunları tavada çevirmeniz zorlaşır. Ayrıca arada çiğ kalan yerler de olabilir. Pişen köfteleri delikli bir kepçe yardımı ile havlu kağıt serdiğiniz tabağa alıp bu şekilde fazla yağını çektirebilirsiniz. Izgara yapacaksanız kullanacağınız mangal ya da teflon tavanın iyice ısınmasını beklemelisiniz. Yeterince ısındıktan sonra köfteleri aralarında boşluk bırakarak yerleştirmeli, bir tarafı iyice piştikten sonra diğer tarafını pişirmelisiniz.

Köfte nasıl yapılır sorusunun cevabı olabilecek püf noktalarını sizlerle paylaştık. Bu detayları göz önünde bulundurarak siz de yaptığınız köftelerin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Domates Kabuğu Nasıl Soyulur * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir