Kolay Biber Salçası Yapımı

Kolay Biber Salçası Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Kolay biber salçası yapımı, güneşte salça yapma imkanı olmayanlar için iyi bir alternatiftir. Mevsiminde en taze kırmızı biberleri seçerek evde kendi imkanlarınız ile salçanızı hazırlayıp kış boyunca kullanabilirsiniz. Daha önce denememiş olsanız bile önemli noktalarına dikkat ettiğinizde mutlaka başarılı olacağınız evde biber salçası yapımı malzemeleri ve detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. Siz de yazımızın devamına göz atıp leziz biber salçası hazırlayabilirsiniz.

Kolay Biber Salçası Nasıl Yapılır

Kolay Biber Salçası Malzemeleri

  • 5 kilo kırmızı biber
  • 1 kilo olgun domates
  • 250 gram kadar acı biber
  • 2 çorba kaşığı turşuluk tuz

Kolay Biber Salçası Yapımı

Biber salçası yapımı için ilk olarak biberlerin sap kısımlarını kesin. İçlerindeki çekirdeklerin tamamını çıkarıp Bu temizleme işleminden sonra domatesler ile birlikte biberleri iri parçalar halinde doğrayın. Biber ve domateslerin sığacağı büyüklükte bir tencere içine malzemeleri koyun. Üzerine hiç su eklemeden kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Malzemelerin kendi sularını bırakması için ilk olarak kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Hafif suyunu bırakmaya başlayınca orta ateşte üzeri açık olarak kaynatmaya devam edebilirsiniz. Kaynatmak için düdüklü tencere kullanmak isterseniz sadece 5 dakika kaynaması yeterli olacaktır.

Malzemeler tencere içinde yumuşadıktan sonra mutfak robotunda ya da blender ile malzemeleri çekin. Daha sonra malzemeyi tekrar tencere içine alın. Üzeri açık olarak kısık ateşte suyunu çekene kadar kaynatın. Bu kaynatma işlemi sırasında salçaların etrafa sıçramaması için tencere içine bir tahta kaşık bırakın. Dibinin tutmaması için ara ara karıştırın. Yaklaşık 3-4 saat kadar bu kaynatma işlemi devam edebilir. Ocak üzerinden almadan önce azar azar tuzu edip iyice karıştırın.

Suyunu çektikten sonra geniş bir tepsi içine karışımı dökün. Sinek ya da böceklerin konmaması için üzerini tülbent ile örtün. Güneş alan bir yer varsa 2-3 gün bu şekilde bekletin. İstediğiniz kıvama gelince temiz kavanozlara biber salçasını pay edin. Üzerine biraz zeytinyağı döküp kavanozlarını sıkıca kapatın. Kavanozları serin ve güneş almayan bir yerde saklayın. Kapakları açıldıktan sonra buzdolabı içinde saklayın.

Kışlık biber salçası hazırlarken acı sevmiyorsanız, hiç acı biber kullanmayabilirsiniz. Malzeme listesindeki acı biber yerine tatlı biber kullanabilirsiniz. Daha fazla salça hazırlamak için malzemeleri aynı oranda çoğaltabilir, aynı tarifi hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir