Kendin Yap Videoları Nasıl Yapılır

Kolay Kumihimo Bileklik Yapımı

Kolay kumihimo bileklik yapımı ile renk renk bileklikler hazırlayabilirsiniz. Hem kendiniz, hem sevdikleriniz için hazırlayabileceğiniz bu bileklikleri yapmak için düğüm atmayı ya da bileklik örmeyi bilmenize gerek yok. Evde kendiniz hazırlayacağınız kumihimo tezgahı ya da hazır olarak satılan kumihimo tezgahlarını kullanarak tek renkli ya da çift renkli kumihimo bileklikler hazırlayabilirsiniz. Bu yazımızda tek renkli olarak hazırlanan kumihimo arkadaşlık bileklik modeli yapımını paylaşacağız.

Kolay Kumihimo Bileklik Yapımı

Kumihimo bileklik örme diski ya da tezgahı ile hazırlayacağınız bileklikler için kalın yapılı ipler kullanmanız gerekir. Hem yuvarlak, hem düz olarak hazırlanan kumihimo bileklikler için bebe yünü, patik ipliği ya da her hangi bir çeşit yünlü ip kullanabilirsiniz.

Kumihimo bileklik hazırlamak için ilk olarak 4 adet 1 metre kadar ip kesin. Bu iplerin sayısını hazırlamak istediğiniz bilekliğin kalınlığına göre kendiniz değiştirebilirsiniz. Kestiğiniz iplerin uç kısımlarını aynı hizaya getirip ikiye katlayın. Katladığınız kısımdan sadece baş parmağınızın geçeceği kadar yuvarlak bir delik bırakın. Küçük bir parça ip ile bu delik kısmını bağlayın. Bağladığınız yeri tezgahın ortasındaki delikten diğer tarafa geçirin. Eğer bu delik çok küçük ise önce ipleri geçirip daha sonra tezgah arkasından ip ile bağlamayı yapabilirsiniz. İpleri tezgahın çeltiklerine yarısı altta, yarısı üstte kalacak şekilde yerleştirin. Bu aşamadan sonra örmeye başlayabilirsiniz.

Kumihimo bilekliği örmek için yukarıdaki iplerin en sağındaki ipi yerinden çıkarıp yanlardaki çeltiklerden sola takın. Boş kalan yukarıdaki çeltiğe hemen karşısında altta bulunan ipi çıkarıp yerleştirin. Yukarıda ipi yerleştirdiğiniz çeltiğin hemen solundaki çeltikten ipi çıkarıp aşağıdaki boş kalan çeltiğe geçirin. Yeniden hemen solundaki çeltikten ipi çıkarıp yukarı takarak en sona kadar gelin. Aynı işlem ile devam ettikten sonra altta kalan son boş çeltiğe en başta sola taktığınız ipi geçirin ve ilk sırayı bitirin. Tezgahın yönünü değiştirmeden aynı işlemlere devam edin.

Bu şekilde bilekliğinizi kolunuza göre örün. Örme işleminden sonra ipleri tezgahtan çıkarın. Son çıkardığınız yerden ipleri düğümleyin. İsterseniz ard arda 3-4 adet düğüm atarak ipten büyük bir düğme oluşturabilirsiniz. İsterseniz de kalan uzun ipleri örerek bağlama yerlerini hazırlayabilirsiniz. Bilekliğin üst kısmında ilk başta bağladığınız ipi yerinden keserek çıkarın.

Kumihimo bileklik yapımı detayları için Youtube kanalımda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir