Koltuk Altı Kararmasını Önlemenin Yolları

Koltuk Altı Kararmasını Önlemenin Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın

Koltuk altı kararması, günümüzde kadınların en sık karşılaştıkları sorunların başında gelir. Bu bölgedeki tüylerin çok sık alınması, terlemenin önlenmesi için roll on kullanılması , koltuk altı kararmalarında en etkili nedenlerdendir. Bu nedenle koltuk altındaki tüyler alındıktan sonra en az 2 gün boyunca bu bölgelere deodorant veya roll on gibi kimyasal içeriği olan ürünler kullanılmamalıdır.

Koltuk altı kararmasını önlemek için bölge temizliğinde sadece su ve doğal sabunların kullanılması da etkilidir. Sürekli kullanılan deodorantların kalitesi ve genel yapısı da bu sorunu ortaya çıkmasını tetikler. Sprey formunda olan deodorantlar, kimyasal yapılarındaki alkol nedeni ile cildin hassas bölgelerinde kullanılmamalıdır. Hassas bölgelerde tahrişe neden olan bu spreyler yerine kullanılan pudralı deodorantlarda ise cilt gözeneklerinin tıkanma durumu ortaya çıkmaktadır. Her iki durumun sonunda da koltuk altı kararması ile karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle deodorant seçiminde mutlaka hassas ciltlere uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Koltuk altı kararmasının önlenemediği durumlarda doğal yöntemler ile bu sorunun çözümü sağlanabilir. Koltuk altı kararmasına karşı alınabilecek doğal yöntemler birden fazladır ve her bir yöntemde aynı sürede aynı etki görülmez. Bunun için yöntem seçimine dikkat edilmesi ve eksiksiz olarak uygulanması gerekir.

Koltuk Altı Kararmasına Doğal Çözümler

Koltuk Altı Kararmasına Limon Kürü

Limonun cilt beyazlatmada etkisi hemen hemen herkes tarafından bilinir. Bu etkiyi koltuk altı kararmalarında da yakalayabilirsiniz. Bunun için her banyo öncesi kalın dilimlenmiş bir limonla koltuk altındaki kararan bölgeleri ovabilirsiniz. Bunu düzenli olarak yaptığınızda aradaki farkı gözleriniz ile görebilirsiniz.

Limon Suyu ve Bal Karışımı

Limon kadar limon suyu da koltuk altı kararmalarında etkilidir. Bunun için 1 yemek kaşığı limon suyu ile aynı ölçüde balı karıştırıp koltuk altına sürebilirsiniz. Karışımı 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Miktarın az geldiği durumlarda bire bir olarak ölçüyü arttırabilir ve daha fazla karışım elde edebilirsiniz.

Limon Suyu ve Yoğurt Karışımı

Cilt beyazlatmada limon kadar etkili olan bir diğer madde de yoğurttur. Limon suyu ile birlikte kullanıldığında daha etkili olan yoğurt aynı zamanda cildin daha yumuşak ve sağlıklı olmasını da sağlar. Bu karışım için 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt karıştırılarak krem kıvamı alması sağlanır. Hazırlanan bu kremi kararan koltuk altına sürüp 10 dakika süre ile bekleterek etki etmesini sağlayabilirsiniz. 10 dakika sonra ılık su ile durulayabilir, temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Patates

Limon gibi patatesin de koltuk altı kararmalarında etkili olduğu bilinir. Eğer hassas bir cildiniz var ise limonun tahriş etme olasılığına karşın patatesi kullanabilirsiniz. Bunun için ince bir dilim soyulmuş patatesi koltuk altında kararan bölgeye ovalayarak sürebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika boyunca bu işlemi uyguladığınızda tıpkı limonda olduğu gibi kararan bölgelerde açılmayı fark edebilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Salatalık Suyu

Hassas ciltler için en uygun yöntemdir. Bu yöntem için eşit miktarda salatalık suyu ve limon suyunu karıştırıp üzerine bir tutam zerdaçal ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı koltuk altı bölgesinin tamamında uygulayabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Kabartma Tozu

Koltuk altı beyazlatmada kullanılan en eski ve doğal yöntemlerden biri de kabartma tozu ile beyazlatmadır. Bu yöntem için yeteri kadar kabartma tozu ve saf su karıştırılarak krem kıvamına getirilir. Hazırladığınız bu kremi koltuk altınıza sürüp yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalayabilir ardından ılık su ile durulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında bölgenin kurumaması için nemlendirici sürülmesinde fayda vardır.

Koltuk Altı Kararmasına Portakal Kabuğu

Çoğu güzellik önerisi ya da cilt maskesinde limon ile birlikte kullanılan portakal, koltuk altı kararmasında da etkilidir. Bu yöntemi uygulamak için sadece portakalın kabuğundan yararlanılır. Güneşte doğal yöntemler ile kurutulan portakal kabukları havanda dövülerek un haline getirilir ve istenilen miktarı su ile birlikte krem kıvamına getirilir. Hazırlanan bu krem koltuk altına sürülüp 10 dakika kadar bekletilir sonrasında yumuşak bir fırça ile masaj yapılır ve en son aşamada ılık su ile durulanarak nemlendirici sürülür. Düzenli uygulamada kısa sürede koltuk altı kararmasından kurtulabilirsiniz.

Koltuk Altı Kararmasına Safran

Koltuk altı kararmasında kullanılabilecek doğal yöntemlerden birisi de safran yöntemidir. Bu yöntemde bir tutan safran ile bir miktar süt hamur haline getirilir ve kararan bölgeye sürülür. Geceden uygulayıp sabahına ılık su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Bölgenin kararmasını önleyen bu karışım aynı zamanda terleme sonucu oluşan kötü kokular ve zaman zaman bölgenin hava almamasından kaynaklanan mikrop kapmalarına karşı etkilidir.

Koltuk Altı Kararmasına Süt

Koltuk altı kararması kadar kokusunu da önleyen bu karışımı düzenli olarak uygulayıp daha sağlıklı koltuk altına sahip olabilirsiniz. Karışım için 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı loru karıştırıp hamur haline getirin ve hazırlanan bu karışımı koltuk altınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Koltuk altı kararmasını önlemenin yolları, başlığı altında bitkisel ve doğal yöntemler ile koltuk altı kararması için önerileri sizlere sunduk. Kendinize en uygun yöntemi seçip kısa sürede istediğiniz koltuk altı bölgesine sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir