Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Yapımı

Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Konserve kutusundan dekoratif mumluk yapımı oldukça kolay ve zevkli bir çalışma. İşe yaramayan bir teneke kutu bazı küçük değişikliklerle bir anda çok güzel bir mumluğa dönüşüyor. Evet marifetli bayanlar yaratıcılığınızı ve el becerinizi ortaya koymak istiyorsanız size gereken malzemeleri ve konserve kutusundan dekoratif mumluk yapımını anlatmaya başlıyoruz…

Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Nasıl Yapılır

Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Malzemeleri

  • Konserve kutusu
  • Boya ya da kağıt
  • Çivi
  • Çekiç

Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Yapımı

Bitmiş olan konserve ya da salça kutusunu güzelce yıkayıp temizleyin. Kapak kısmında herhangi bir teneke çıkıntı varsa bunu çekiçle vurarak düzeltin. Daha sonra tenekenin üzerine çivi ve çekiçle istediğiniz gibi delik açarak şekil verin. Bu açtığınız delikler içinde mum yandığında mumluğunuza çok farklı bir görünüm vermeye yarıyor. El becerinize göre istediğiniz deseni küçük deliklerle açın. Bu işlem bittikten sonra konserve kutusunun üzerini sprey boyayla boyayın. Kuruyana kadar bekleyin ve son olarak içine mumu yerleştirip gece olmasını bekleyin. Gece karanlıkta mumu yaktığınızda ortaya çıkan manzara sizin ve diğer aile bireylerinin çok hoşuna gidecektir.

  • Teneke kutudan mumluk yapmak için boya yerine desenli hediye paketi kağıdı vb. varsa bunlarıda değerlendirerek kullanabilirsiniz.
  • Bu mumluğu bir yere sabit olarak koyabileceğiniz gibi dilerseniz kenarlarına delik açıp metal telden sap yapıp asarak da kullanabilirsiniz.
  • Teneke kutunun üzerine boya ya da kağıt yerine ona uygun boyutta olan bir tül parçası veya dantel de kullanabilirsiniz. Bu şekilde de farklı ve şık bir mumluk elde edebilirsiniz.
  •  İmkanınız varsa konserve kutusunun arka tarafına bir delik açabilirsiniz. Bu delik içine mumu koyabileceğiniz genişlikte olmalı. Böylece mumluğu kutunun içine yerleştirmeniz daha kolay olur.
  • Aynı çalışmayı yapmak için konserve kutusu yerine diğer teneke içecek kutularını da kullanabilirsiniz.
  • Bu mumluklardan birkaç tane yaparak değişik uzunlukta tellerle bir askıya asarak,  balkonunuzu ya da bahçenizi aydınlatmak ve süslemek için kullanabilirsiniz.

Konserve kutusundan dekoratif mumluk yapmak sizin için oldukça keyifli bir meşguliyet olabilir. Bu güzel mumluktan sevdiklerinize de yapıp, hediyenizle onları sevindirebilirsiniz. Dışarıdan alacağınız bir mumluk yerine kendi emeğinizle ve zevkinizle yaptığınız mumluğun aydınlığıyla daha fazla keyif alabilirsiniz. Bu konuda size değişik fikirler sunmaya çalıştık. Siz de biten konserve kutularınızı bizim anlattığımız gibi ya da kendi yaratıcılığınıza göre istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

Konserve Kutusundan Çatal Kaşıklık Yapımı * Tıklayınız

Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
Konserve Kutusundan Dekoratif Mumluk Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir