Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır

Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır

Sosyal Medyada Paylaşın

Közlenmiş patlıcan nasıl saklanır sorusunun cevabını öğrenerek yazdan hazırlayacağınız közlenmiş patlıcanları kışın ağız tadı ile tüketebilirsiniz. Közlenmiş sebzelerin üzerine zeytinyağı dökülerek bunlardan çok lezzetli salata ve mezeler yapılmaktadır. Bu sebzelerden özellikle közlenmiş patlıcan çok sevilmektedir. Kışın da patlıcan bulmak mümkündür fakat her sebze mevsiminde daha taze ve ucuz olduğu için bunları yazdan alıp, közleyerek kışlık gıdaların hazırlanmasında fayda var. Kış için közlenmiş patlıcan hazırladığınızda bunu kullanacağınız zamana kadar güvenli bir şekilde muhafaza edebileceğiniz yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır

Evde patlıcan közlemek biraz zahmetli gibi görünse de bunun tadını aldıktan sonra çektiğiniz zahmete değdiğini anlayabilirsiniz. Közlediğiniz patlıcanların bir kısmını kışın tüketmek için saklamak isterseniz bunun için size önereceğimiz iki farklı yöntem bulunmakta. Bunlardan hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulamayı tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki közlenmiş patlıcanı derin dondurucuda muhafaza etmektir. Bunun dışındaki diğer yöntem ise kavanozda saklamaktır. Biz size her iki yöntemin de nasıl uygulandığını anlatıyoruz. Bunlardan hangisini kullanacağınız size kalmış.

Közlenmiş Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Bu pratik yöntemi uygulamak için yeterli sayıda buzdolabı poşetine ihtiyacınız var. İlk olarak ihtiyacınız kadar patlıcan alın ve bunları güzelce közleyin. Daha sonra bunların kabuklarını soyun ve soğumalarını bekleyin. Soğuyan patlıcanları tek kullanımlık porsiyonlar halinde buzdolabı poşetine koyun. Bu şekilde kışlık olarak hazırladığınız patlıcan közlemelerini derin dondurucuya koyup kullanacağınız zamana kadar güvenli bir şekilde saklamanız mümkün. Közlenmiş patlıcan derin dondurucuda nasıl saklanır sorusunun cevabını verdikten sonra diğer yönteme geçebiliriz.

Közlenmiş Patlıcan Kavanozda Nasıl Saklanır

Bu yöntemi uygulamak için cam kavanozlara ihtiyacınız var. Bu cam kavanozların kapaklarının sıkı kapanması gerektiğini unutmayın. Cam kavanoz dışında 2 diş sarımsak, biraz da kaya tuzu ve zeytinyağı kullanmanız gerekiyor. İlk olarak ihtiyacınız kadar patlıcan alıp bunları közleyerek işe başlayın. Közlediğiniz patlıcanların kabuklarını soyun ve saplarını çıkarın. Daha sonra kavanozun içine büyüklüğüne göre 2 ya da 3 tane patlıcan yerleştirin. Bunun içine 2 diş sarımsak ve biraz da kaya tuzu ilave edin. Bunu yaparken kavanozun tamamen dolmaması gerekiyor bu nedenle en az 2 parmak kadar boşluk bırakmaya dikkat edin. Son olarak kavanozda kalan boşluğu da zeytinyağı ile doldurarak tamamlayın. Kavanozun kapağını kapattıktan sonra bunu ters çevirerek herhangi bir sızma olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol edin. Eğer sızma yoksa kavanozu bir tencerenin içine koyun ve 20 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra közlenmiş patlıcanın bulunduğu kavanozu karanlık ve serin bir yerde kışın kullanmak üzere emniyetli bir şekilde muhafaza etmeniz mümkün.

Közlenmiş patlıcan kavanozda nasıl saklanır diye merak edenler için sorunun cevabını paylaştık. Patlıcanı güvenle saklayabileceğiniz bu yöntemlerden hangisini denerseniz deneyin, gıdaların bulunduğu poşet ya da kavanozların ağzının sıkı bir şekilde kapanması gerektiğini unutmayın. Patlıcanları buzdolabı poşetine koyarken bütün halinde ya da küçük parçalarda keserek istediğiniz gibi koymanız mümkün. Farklı tarihlerde patlıcan közlemesi yapıp bunları kışlık olarak muhafaza edecekseniz kavanoz ve poşetlerin üzerine yaptığınız tarihi yazdığınız bir kağıt yapıştırmayı ihmal etmeyin. Bu şekilde hazırladığınız patlıcan közlemelerini bozulmadan ve tadını yitirmeden, kışın afiyetle tüketebilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Közlenir * Tıklayınız

Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Kırmızı Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir