Kükürtlü Sabunun Cilde Faydaları

Kükürtlü Sabunun Cilt Bakımında Kullanımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Kükürtlü sabunun cilt bakımında kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Görünüm ve koku olarak diğer sabunlar gibi hoş olmasa da cilt üzerindeki etkilerine bakıldığında bu sabun en ideal cilt bakım ürülerinden birisidir. Kükürtlü sabun bilinçli kullanıldığı taktirde birçok cilt problemini önlemekte ve var olanları da gidermekte son derece etkilidir. Cildin yağlanmasını önleyen kükürtlü sabun sivilce, akne ve siyah noktaları gidermenin yanı sıra sedef, egzama ve mantar gibi birçok cilt probleminin tedavisinde de kullanılmaktadır. Güzel ve bakımlı bir cilde sahip olmak isteyenler düzenli olarak kükürtlü sabun kullanmalıdır.

Kükürtlü Sabunun Cilt Bakımında Kullanımı

Kükürtlü Sabun ile Sivilcelerden Kurtulma

Kükürtlü sabun ile sivilce tedavisi çok sık uygulanan bir yöntemdir. Bu sabunun kurutucu, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olduğu için akne ve sivilce oluşumunu önlemekte de son derece etkilidir. Aşırı yağlanan ve yeterince temizlenmeyen ciltte sivilce problemi görülme olasılığı daha fazladır. Böyle durumlarda düzenli olarak kükürtlü sabun kullanmak sivilceleri yok eder ve yenilerinin oluşmasına da engel olur.

Kükürtlü Sabun ile Siyah Noktalardan Kurtulmak

Cildinde siyah nokta problemi olanlar da kükürtlü sabun kullanarak bu sorunu çözebilirler. Bu sabun peeling etkisi göstererek cildi derinlemesine temizler ve ölü hücrelerden arındırarak daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Kuru cilt haricindeki diğer cilt tiplerinde siyah noktalardan kurtulmak ve bunları önlemek için kükürtlü sabun ile cilt bakımı yapılabilir.

Kükürtlü Sabunun Cilde Zararı Var Mı

Kükürtlü sabun her ne kadar organik bir ürün olsa da bilinçli kullanılmadığı zaman cilde zararı olabilir. Bu sabun ciltteki yağ dengesini sağlayıcı bir özelliğe sahiptir. Yağlanmayı azalttığı için kuru ciltlerde var olan sorunları arttırabilir. Bu nedenle kuru bir cilt yapısı olanlara kükürtlü sabun kullanmalarını tavsiye etmiyoruz. Gerektiğinden fazla kükürtlü sabun kullanılması normal ve yağlı ciltlerde de aşırı kuruluğa yol açabilir. Bunu önlemek için sabunu kararında kullanmak gerekir. Kükürtlü sabun hassas ciltlerde tahribata yol açabileceği için kullanılması tavsiye edilmez. Herhangi bir cilt rahatsızlığı bulunanlar ürünü kullanmadan önce bir cilt bakım uzmanına danışmalıdır. Karma cilt yapısı olanların da kükürtlü sabunu dikkatli kullanması gerekmektedir.

Kükürtlü Sabun Cildin Hangi Bölgelerine Uygulanır

Kükürtlü sabun sadece yüz için değil cildin genelinde kullanılabilen bir üründür. Cildin genel temizliği ve bakımı için kullanımı uygundur. Aşırı terleme problemi olanlar da ter kokusunu önlemek ve terlemeyi yavaşlatmak amacı ile kükürtlü sabun kullanabilirler. Ciltte gösterdiği derinlemesine temizlik ve yağlanmayı giderici özelliği saç ve saç derisinde de göstermesi nedeni ile saç bakımı için de kükürtlü sabun kullanılabilir.

Kükürtlü Sabun Nasıl Kullanılır

Kükürtlü sabunun faydasını görmek için bilinçli kullanmak gerekir. Akşam yatmadan ve sabah uyandığınızda olmak üzere günde 2 kere yüz temizliğinde kükürtlü sabun kullanabilirsiniz. Bu şekilde cildinizi düzenli olarak temizlediğiniz için siyah nokta, akne, sivilce ve aşırı yağlanma gibi cilt problemleri ile de karşılaşmazsınız. Kükürtlü sabunun ciltte kullanımı diğer sabunlarla aynı şekildedir. Saç bakımı için kükürtlü sabunu, saçlarınızdaki yağlanmanın durumuna göre haftada 3 veya 4 kere kullanabilirsiniz. Bundan fazlası saç derisinde aşırı kuruluğa ve kepeklenmeye yol açabileceğinden bu konuda gerekli özeni göstermeniz gerekiyor. Sabunu saçlarınıza sürüp, iyice köpürttükten sonra saç diplerine masaj yaparak 10 dakika bekletin. Sonrasında saçlarınızı güzelce durulayın.

Bu yazımızda kükürtlü sabunun cilde faydaları ve cilt problemlerini gidermekteki etkisi hakkındaki bilgileri sizlerle paylaştık. Eğer siz de cildinizdeki yağlanma, siyah nokta ve sivilce gibi problemleri doğal yollarla çözmek istiyorsanız organik ürün satan yerlerden, eczane ve aktarlardan kükürtlü sabunu rahatlıkla temin edebilirsiniz. Bu sabunun kokusu sizi rahatsız ediyorsa kokulu kükürtlü sabun da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir