Kumaştan Toka Yapımı

Kumaş Toka Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Kumaş toka yapımı çok kolay bir kendin yap çalışmasıdır. Kumaş dediğimizde işin içinde dikiş dikmek olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu uygulamada dikiş dikmeden çok kolay bir şekilde tokaya kaplama yapıyoruz. Büyük ya da küçük her türlü tokayı kumaş ile kaplayabilirsiniz. Elinizdeki artık kumaşları ya da giymediğiniz kıyafetlerin kumaşlarını toka yapımı için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aşağıda kumaş toka yapımı için gerekli malzemeleri ve yapım aşamasını bulabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • Bir parça kumaş
  • Toka
  • Makas
  • Silikon tabancası

Çalışmayı denemek isteyenler için kumaş toka nasıl yapılır tüm aşamaları adım adım anlatıyoruz.

Bir masanın üzerine kumaş parçasını koyun ve tokayı üzerine yerleştirin. Kumaş büyük ise çalışmaya başlamadan önce makas ile biraz keserek küçültün. Bu şekilde uygulamayı daha rahat yapabilirsiniz. Tokanın büyüklüğüne göre kumaşın kenarlarında pay bırakarak makas ile keserek kaplamaya hazır hale getirin. Kumaşı içe doğru kıvırın ve silikon tabancası ile kenarları olduğu gibi yapıştırın. Yapışkan kuruduktan sonra kumaş tokanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anlatımda da görüldüğü gibi kumaş toka yapmak oldukça kolaydır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta kumaşı keserken dikkatli olmak. Kumaş, tokanın üzerini kapatacak büyüklükte kesilmeli ve kenarlada bırakılan pay da iyi ayarlanmalı. Bu keyifli çalışmayı yaparken düz kumaş yerine puantiyeli ya da geometrik desenli kumaşları tercih ederseniz toka daha güzel olacaktır. Elinizde kot kumaş varsa tokayı bununla kaplayarak sportif bir tasarım yapabilirsiniz. Kadife kumaş varsa bununla yapacağınız tokayı abiye topuzlarda kullanarak, şıklıkta zirve yapabilirsiniz. Bu uygulamayı taçları süslemek için de rahatlıkla yapabilirsiniz. Demir ya da plastik taçın tamamını ya da bir kısmını kumaş ile kaplayarak, kendi tasarımınız olan harika saç aksesuarlarına sahip olabilirsiniz.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz kumaş toka yapımı sayesinde ekstra masraf yapmadan çok güzel tokalara sahip olabilirsiniz. Beğenerek aldığınız tokaların üzerindeki aksesuarlar düştüğünde bunları anlattığımız şekilde kumaş ile kaplayarak tekrar kullanabilirsiniz.Kendi tasarımınız olan tokaları kullanarak saçlarınıza daha şık bir görünüm vermek isterseniz, bu pratik uygulamayı deneyebilirsiniz. Aynı çalışmayı silikon tabancası kullanmadan, dikiş ile de yapabilirsiniz. Bu yöntem için paylaştığımız kumaş toka yapımı resimli anlatım resmini inceleyebilirsiniz.

Kumaştan Toka Yapımı Resimli Anlatım
Kumaştan Toka Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir