Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Kurabiye yapmak kolay gibi görünse de dikkat gerektiren bir iştir. Herkes bir şekilde kurabiye yapabilir fakat kurabiyeyi yakmadan pişirmek, yapılan kurabiyenin ağızda dağılacak bir kıvamda ve damakta kalacak bir lezzete sahip olması biraz tecrübe gerektirmektedir. İlk kez kurabiye yapanların çoğu bunu yaktığı için pişirdiği kurabiyeyi tatma imkanı bile olmayabilir. Her şeyin olduğu gibi kurabiye yapmanın da bazı ince detayları vardır. Bunları uygulayarak ilk denemeniz bile olsa gayet leziz ve kıvamında kurabiyeler pişirebilirsiniz. Mutfaktaki becerisiyle sevdiklerinin damağında güzel bir lezzet bırakmak isteyenler için kurabiye yapmanın püf noktaları.

Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Kurabiye yaparken ilk dikkat etmeniz gereken nokta tarifte belirtilen malzemeleri, aynı ölçülerde kullanmaktır. Herhangi bir malzemenin ölçüsünü değiştirmeniz kurabiyenizin tadının ve kıvamının bozulmasına neden olacaktır. Her zamankinden daha fazla kurabiye yapacağınız zaman, tüm malzemeleri 1 ölçü yerine 2 ölçü olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece kurabiyeleriniz tam kıvamında ve lezzetli olur.

Kurabiye yapmanın püf noktaları arasında en önemlisi de kurabiye hamurunda kullanılacak malzemelerin hepsinin oda sıcaklığında olmasıdır. Buzdolabından çıkardığınız margarin, tereyağı vb. soğuk malzemeleri biraz ılımasını bekledikten sonra kullanırsanız kıvamını bozmamış olursunuz.

Kurabiyeye un ve diğer toz malzemeleri eklerken kek yaparken uyguladığınız yöntemi uygulayın. Yani bu malzemeleri eleyerek karıştırma kabına ilave edin. Böylece malzemeleriniz topaklanmadan karışır ve yerken ağzınıza gelen topaklardan rahatsız olma riskiniz de ortadan kalkar.

Kurabiyenin lezzetli olması için pişirme süresine dikkat etmek de çok önemlidir. Pişme süresi fırından fırına değişiklik gösterse de yaklaşık olarak 15 dakika içinde kurabiyeniz pişer.

Kurabiyenin piştiğini anlamak için bir tanesini tepsiden alın ve altına bakın. Eğer alt tarafı hafiften kızarmışsa kurabiye pişmiştir. Çoğu kişi bu kontrolü yaparken kurabiyenin yumuşak olduğunu görerek bir iki dakika daha pişirmeye kalkar ve bu durum da kurabiyenin ağızda dağılan güzel bir tat yerine katı bir hal almasına neden olur. Kurabiyeler ilk piştiğinde biraz yumuşak olabilir, bir süre bekleyip soğuduktan sonra hafifçe sertleşip kıvam alır.

Kurabiyeyi pişireceğiniz fırın önceden ısıtılmış olmalıdır. Eğer fırını ısıtmadan kurabiyeleri doğrudan fırına koyarsanız, kenarları hemen pişer ve ortasının pişmesini beklerken de ne yazık ki kenarları yanık olur.

Kurabiye tarifinde kaç derece sıcaklıkta pişirmeniz gerektiği yazıyordur, fırınınızın ısısını belirtilen ısıdan daha yükseğe ayarlamayın. Kurabiyeler düşük ısıda yavaş yavaş pişerek kıvam alır.

Kurabiyenizin lezzetli olması için margarin yerine tereyağı kullanabilirsiniz. Tereyağı pişirdiğiniz hamur işinin lezzetini artırırken ağızda dağılan bir kıvama gelmesine de yardımcı olur.

Bazen kurabiyeleri fırına koyduktan sonra boyutlarının küçüldüğünü görürüz. Bunun olmaması için kurabiye hamurunu yoğurduktan sonra buzdolabında 2 saat dinlendirdikten sonra fazla yoğurmadan şekil vererek fırınlamanız gerekir. Fırın tepsisini de 10 dakika kadar buzdolabında soğuttuktan sonra, içine yağlı kağıt sererek kurabiyeleri sıralayınız.

Kurabiyelerin çatlamadan pişmesi için, tüm malzemeler iyice karışana kadar güzelce yoğurmanız gerekir. Kurabiye hamuru kek hamurundan daha sert olur. Bu kıvam için ölçü kulak memesi yumuşaklığıdır.

Kurabiyenizde kuruyemiş veya kuru meyve kullanacaksanız bunları en son olarak malzemeye ekleyin, eğer bunları yıkadıysanız una buladıktan sonra malzeme kabına ilave edin. Böylece hepsi bir araya toplanmadan tüm kurabiyelere orantılı bir şekilde dağılırlar.

Kurabiyelerinizi fırından çıkardıktan sonra soğumalarını beklemeden tepsiden çıkarın. Soğuduktan sonra iyice tepsiye yapışan kurabiyenizi çıkarırken zorlanabilirsiniz.

Lezzetli kurabiye yapmanın püf noktaları sayesinde siz de enfes kurabiyeler yapabilirsiniz. Kurabiyelerinizi ağzı kapalı bir cam kavanoza koyarsanız, uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz.

Köfte Yapmanın Püf Noktaları * Tıklayınız

Makarna Pişirmenin Püf Noktaları * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir