Kurban Eti Nasıl Saklanır

Kurban Eti Nasıl Saklanır

Sosyal Medyada Paylaşın

Kurban eti nasıl saklanır sorusunun cevabını ve konu hakkındaki püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Kurban kestikten sonra etin gereği kadarını dağıttığınızda elinizde hemen tüketemeyeceğiniz kadar et kalmış olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken tüketeceğiniz zamana kadar bu eti bozulmayacak şekilde muhafaza etmeye çalışmaktır. Bu konudaki en güvenilir yöntemleri konumuzun devamında bulabilirsiniz.

Kurban etini bozulmaması için hemen parçalara ayırıp buzdolabına kaldırmak bu konuda yapılan yanlışların başında gelir. Bu konuda ilk yapılması gereken etin kesim sıcaklığının düşmesini bekledikten sonra buzdolabına kaldırmaktır. Kurban etini küçük parçalar halinde kesin ve bunları temiz kapların içine koyarak güneş görmeyen bir yerde 14 derecenin altında bekletin. Bu şekilde en az 6 saat beklettikten sonra etin kesim sıcaklığı düştüğü için buzdolabına kaldırılabilir. Büyük parçalar halinde ve üst üste buzdolabına istiflenen kurban eti hava alamayacağı ve sıcaklığı düşmeyeceği için bozulabilir. Böyle bir durumda etin ziyan olması bir yana bunu tüketmek sağlık açısından sorun oluşturabilir. Bu nedenle yapacağınız ilk iş anlattığımız şekilde eti 6 saat bekletmek olmalı. Kurban etini tüketmek için en az 24 saat beklemeniz gerektiğini de unutmayın.

Kurban Eti Nasıl Saklanır

Kurban etini kısa sürede tüketebilecekseniz bunu buzdolabında muhafaza etmeniz mümkün. Etin buzdolabında dayanıklılık süresi 6 gündür. Eğer bu süre içerisinde tüketemeyeceğiniz kadar çok et varsa bunları derin dondurucuda saklamanız gerekiyor. Eğer kurban etini kıyma olarak saklamayı düşünüyorsanız bunu buzdolabında 3 gün muhafaza edebilirsiniz. Kurban eti buzdolabında nasıl saklanır sorusunun cevabından sonra sıra geldi bu etin derin dondurucuda nasıl muhafaza edileceğini anlatmaya.

Kurban Eti Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

Kurban etini küçük parçalar halinde böldükten sonra bunları tek seferde tüketebileceğiniz şekilde porsiyonlara ayırarak, temiz kapların içine koyun. Bu şekilde kapalı kaplar içinde eksi 18 derecede 3 ay boyunca güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Kurban etini buzlukta saklamak istiyorsanız eksi 2 derecede birkaç hafta saklamanız mümkün. Kurban etini tüketeceğiniz zaman bunu çözmek için sıcak bir yere koymayın. Donan etin buzdolabında çözülmesi gerekmektedir. Buzdolabından çıkarılan etin tekrar dondurulması sağlık açısından zararlı olduğu için tek seferde tüketebileceğiniz kadar eti kaplara paylaştırarak muhafaza etmenizi öneriyoruz.

Kurban kesecek olanların bu etleri güvenli bir şekilde muhafaza edebilmeleri için bu yazımızda kurban eti derin dondurucuda nasıl saklanır buzdolabında kurban eti kaç gün dayanır? gibi konu hakkında en çok merak edilen soruların cevabını vermeye çalıştık. Yaptığımız uyarıları dikkate alarak eti uygun koşullarda muhafaza ederseniz daha sonra sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir