L Şeklindeki Salonun Dekorasyonu

L Şeklindeki Salonun Dekorasyonu

Sosyal Medyada Paylaşın

L şeklindeki salonun dekorasyonu ilk kez bu tip bir oda kullananlar için zor görünebilir fakat biraz dikkat ve bazı kurallara uyulması halinde ortaya çıkan sonuç sizi memnun edecektir. Dekorasyon tamamen zevk ve uyum meselesidir. Odanızın şekli nasıl olursa olsun onu güzelleştirecek olan sizin hayal gücünüzdür bunu unutmayın. Biz de bu yazımızda size fikir vermesi açısından L şeklindeki salon için dekorasyon önerileri hakkındaki görüşlerimizi paylaşıyoruz.

L Şeklindeki Salonun Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

L tipi salon dekorasyonu öncesinde odayı ne şekilde kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu konuda iki seçeneğiniz vardır. Birinci seçenek salon+yemek odası, ikinci seçenek ise salon+oturma odasıdır. Bu seçimi yaptıktan sonra gerekli eşyalar ve yerleştirme düzeni ile zevkinize uygun bir dekorasyon gerçekleştirebilirsiniz.

L şeklindeki salonu, salon+yemek odası olarak kullanacaksanız; odayı eşyalarla iki gruba ayırabilirsiniz. Salonun geniş olan bölümüne tv ünitesi ve koltuk takımı ile bir de çok büyük boyutlu olmayan bir orta sehpa yerleştirebilirsiniz. Köşeli koltuk takımları salonun bu bölümüne daha modern bir hava vermek ve kullanım kolaylığı yönünden ideal bir seçim olabilir. Yemek odası bölümüne ise; yemek masası, sandalyeler ve çok büyük boyutlu olmayan bir vitrin yerleştirebilirsiniz. Yemek odası için ayrılan bölüm geniş ise buraya da koltuk takımı koyulabilir. Buraya yerleştireceğiniz koltuk takımının arkası salona dönük olursa odayı iki ayrı gruba değil de iki parçaya bölmüşsünüz gibi durabilir ve bu görüntü gözünüze hoş görünmeyebilir. Çünkü L şeklindeki salonu ikiye bölmek alanın daha dar görünmesine neden olabilir. Bunun yerine yemek odasında kullanacağınız koltuk takımını yandan salonu görecek şekilde yerleştirebilirsiniz, eğer L tipi salon küçük ise o zaman koltukların yönü tamamen salon kısmına bakarsa odanız daha geniş ve ferah görünür.

L şeklindeki salonu, salon+oturma odası olarak kullanacaksanız; salon bölümüne geniş bir koltuk takımı, tv ünitesi, orta sehpa grubunu yerleştirebilirsiniz. Diğer bölüme de koltuk takımı ve kütüphane veya vitrin yerleştirerek orayı misafirlerinizi ağırlamak için özel ve şık bir alan olarak döşeyebilirsiniz.

L şeklindeki salonun dekorasyonu yapılırken iki bölümün duvarları da aynı renge boyanmalı, kullanılan perde, halı ve koltuk takımlarının renkleri de birbiriyle uyumlu olmalıdır. Örneğin koltuk takımları aynı renk fakat farklı desenlerde seçilebilir. Halılar da aynı renk tonunda fakat farklı motifler taşıyabilir. L şeklindeki salonun dekorasyonunda duvarların farklı renkte boyanması en sık yaşanan dekorasyon hataları arasındadır. Duvarın rengi yerine, duvarda kullanılacak tablolarla iki bölüm arasında farklılık oluşturulabilir.

L şeklindeki salon nasıl dekore edilir sorusunun cevabı sizin salonunuzu ne amaçla kullanacağınıza ve kişisel zevkinize göre değişir. Bu konuda çoğu kişinin ortak görüşü L tipi salonlarda eşyaların aynı hizada değil, birbirine çapraz açıda ve aralıklı olarak yerleştirilmesinin daha hoş bir görüntü oluşturduğu yönündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir