Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır

Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Lahana dondurucuda nasıl saklanır bunu merak ediyorsanız yazımızda sorunun cevabı olabilecek pratik bilgiler bulabilirsiniz. Sarma ve sulu yemeği yapılan beyaz lahanayı her mevsim tüketmek isterseniz bunu derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Lahanayı derin dondurucuya uygun şekilde yerleştirirseniz uzun süre emniyetli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Derin dondurucuda lahana saklamak için uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Lahana Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Derin dondurucuda lahana saklamak için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler bulunmaktadır. Beyaz lahanayı çiğ ya da şoklanmış olarak dondurucuda saklamanız mümkündür. Her iki yöntem de kolay ve güvenilir olduğu için bunlardan istediğinizi uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın ilk olarak bunun dıştaki yapraklarını kopararak atmanız gerekiyor. Dıştaki bu yapraklar zedelenmiş ya da çürük olduğu için kullanılmaları sakıncalı olabilir. Daha sonra bıçak yardımı ile lahananın üst tarafında bulunan sert beyaz yerini bıçak ile keserek yapraklarını ayırın. Lahana yapraklarını çeşmenin altında güzelce yıkadıktan sonra bunları yemeklik veya sarmalık olarak doğrayın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından lahana derin dondurucuya kaldırılmak için hazırdır.

Lahana Çiğ Olarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Beyaz lahanayı temizleyip uygun şekilde doğradıktan sonra bunu birer pişirimlik porsiyonlar halinde ayırın. Sonrasında doğranmış lahanaları havasını aldığınız buzdolabı poşetinin içine koyun ve poşetin havasını iyice aldıktan sonra bunu derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Lahana Şoklanarak Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Beyaz lahanayı sarmalık olarak saklamak isterseniz bunu şokladıktan sonra dondurucuya kaldırabilirsiniz. Çiğ olarak dondurduğunuz lahana yapraklarını sararken bunlar kırılabileceği için şoklayarak dondurmak daha mantıklıdır. Beyaz lahanayı yukarıda anlattığımız şekilde yıkayıp doğradıktan sonra şoklama işlemine geçebilirsiniz. Bunun için bir tencerede suyu kaynatın. Doğranmış lahanaları delikli bir süzgece alın. Sonrasında süzgeci kaynar suyun içine koyarak bu şekilde 2 dakika bekletin. Sürenin bitiminde süzgeci kaynar sudan çıkarın ve çeşmenin altına tuttuktan sonra suyunu süzmesi için bir süre bekletin. Şoklanmış beyaz lahanaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın. Bunları havasını aldığınız buzdolabı poşetinin içine yerleştirin. Sonrasında poşetin ağzını hava almayacak şekilde sıkıca kapatarak dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Lahana Dondurucuda Kaç Ay Saklanır?

Daha önceden derin dondurucuda beyaz lahana saklamayanlar, lahana dondurucuda kaç ay saklanır? diye merak edebilirler. Lahana dondurucuda uygun koşullarda saklanırsa 8 ay boyunca tazeliğini koruyabilir. Lahanayı koyduğunuz buzdolabı poşetini dondurucuya kaldırmadan önce üzerine tarih atmayı unutmayın. Dondurulmuş beyaz lahanayı yemek yapmak için kullanacaksanız bunu çözdürmeden kullanabilirsiniz. Eğer lahana sarması yapacaksanız o zaman lahana yapraklarını çözdürdükten sonra kullanmanız gerekiyor.

Bu yazımızda sizlerle dondurucuda lahana saklamak için uygulayabileceğiniz en güvenilir yöntemleri paylaştık. Beyaz lahanayı bir haftadan daha uzun süre muhafaza etmek istediğiniz zaman bahsettiğimiz yöntemlerden istediğinizi uygulayarak dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu şekilde her mevsim sarma ya da yemek yapmak için elinizin altında beyaz lahana bulunabilir. Beyaz lahana ile sağlıklı ve lezzetli bir salata yapmak isterseniz daha önceden paylaştığımız, beyaz lahana salatası yazımıza göz atabilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Közlenir * Tıklayınız

Dolmalık Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Kırmızı Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir