Limonda Doğal Bakımın Kullanımı

Limonun Doğal Bakımda Kullanımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Limonun adını duyduğumuzda birçoğumuzun yüzü ekşise de, limon cilt bakımında kullanılabilecek en etkili ve en faydalı doğal bakım ürünüdür. Bu yazımızda çoğu kadının keşfedip güzelliğine katkıda bulunmak için kullandığı limonun doğal bakımda kullanımı konusunu ele alıyoruz. Salatalarımıza tat veren limonu güzelliğimiz için ne şekilde kullabileceğimizi yazımızın devamında sizlerle paylaştık.

Limonun Doğal Bakımda Kullanımı

Cilt için doğal bir renk açıcıdır: Limon yüzümüzde, elimizde ve vücudumuzun çeşitli bölgelerinde meydana gelen kahverengi lekeleri gidermekte oldukça etkilidir. Bu tür şikayetleriniz varsa sabahları yüzünüzü yıkadığınız suyun içine birkaç damla limon ilave edebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınızda cildinizdeki kahverengi lekelerin görünümünün azaldığını ve yüzünüzün daha ışıltılı ve güzel göründüğünü farkedebilirsiniz. Bu uygulama solgun görünen ciltlerin daha parlak görünmesi için de yapılabilir.

Yağlı ciltler için doğal tonik olarak kullanılabilir: Limon aşırı yağ salgılayan ciltlerin, bu sorununun giderilmesine yardımcı olabilecek en etkili doğal bakım ürünlerinden birisidir. Cildinizin aşırı yağlanmasından şikayetçi iseniz geceleri yatmadan önce yüzünüzü limon suyu ile silebilirsiniz. Bunu yaptığınızda ertesi günü cildinizde yağlanma oluşmadan geçirebilirsiniz. Uygulamada kullanacağınız limon suyunu kendiniz taze olarak sıkmalısınız.

Siyah noktaları gidermekte etkilidir: Siz de çoğu kişinin sorunu olan siyah noktalardan şikayetçi iseniz bunun çözümünün limon olduğunu bilmelisiniz. Yarım limonun suyunu sıkıp, bunu biraz organik balla karıştırarak siyah noktaların olduğu bölgelere sürebilirsiniz. Bunu düzenli olarak yaptığınızda cildinizi siyah noktalardan arındırıp, yenilerinin oluşması da önleyebilirsiniz.

Saçlar İçin doğal bir renk açıcı üründür: Saçlarınızın rengini açmak istiyorsanız bunu yapmanın en sağlıklı ve kolay yolu saçlarınıza limon suyu uygulamaktır. Saç bakım spreyinizin içine limon suyu ilave edip, bunu saçlarınıza sıkıp güneşe çıktığınızda saçlarınızın renginin açıldığını görebilirsiniz. Saçlarınızın rengini boya veya başka kimyasallar kullanarak açmak yerine bu şekilde herhangi bir zarar vermeden doğal yollarla açabilirsiniz.

Saçlar için doğal şekillendiricidir: Saçlarımıza şekil vermek ya da yaptığımız saçın bozulmasını önlemek için jöle ve saç spreyi gibi ürünler kullanırız. Bu tür ürünler saçlarımızın yıpranmasına, kepeklenmesine ve dökülmesine neden olurlar. Bunların yerine limon suyu sürerek saçlarımıza zarar vermeden şeklini koruyabiliriz.

Tırnakları besler ve güçlendirir: Bayanların çok sık kullandığı oje ve aseton yüzünden tırnaklar zamanla güçsüzleşir ve çabuk kırılmaya elverişli hale gelirler. Tırnaklarınızın güçsüz ve kırılgan yapısından şikayetçi iseniz, bunu gidermek için yine size limon önereceğiz. 1 yemek kaşığı saf zeytinyağına birkaç damla limon sıkarak yapacağınız besleyici ürünü tüm tırnaklarınıza tek tek sürün. Bunu düzenli olarak uygularsanız, daha sağlıklı ve güçlü tırnaklara kavuşabilirsiniz.

Ojeden sararan tırnakları beyazlatır: Uzun süre ojenin altında havasız kalan tırnaklar zamanla sararıp, çirkin bir görünüm alabilirler. Ojeden sararan tırnaklarınızı beyazlatmak istiyorsanız bunun en basit yolu, bir limonu ikiye bölmek ve yarım limonun içine tırnaklarınızı yerleştirerek bir süre o şekilde bekletmektir.

Diz ve dirsek kararmasını giderir: Limonun beyazlatıcı etkisinden, kararan diz ya da dirsek gibi vücut bölgelerinizi beyazlatmak için de faydalanabilirsiniz. Kararıp sertleşen bu bölgeleri düzenli olarak limonla ovarsanız, limonun oluşturacağı peeling etkisi sayesinde bölgedeki ölü hücreler temizlenecek ve bu bölgeler de tekrar eski beyaz haline kavuşacaktır.

Limonun doğal bakımda kullanım alanı hakkında verdiğimiz bu bilgileri günlük yaşantınızda kullanarak, doğal güzelliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir