Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Makarna çoğumuzun sevdiği bir yemektir fakat kıvamını tutturmak her zaman mümkün değildir. Değişik soslarla lezzet kazanan bu yemek ne çok pişmeli ne de diri olmalıdır. Eğer siz de makarnanın kıvamını tutturamayanlardansanız makarna pişirmenin püf noktaları hakkında vereceğimiz bilgiler sayesinde artık daha lezzetli makarna pişirebilirsiniz.

Lezzetli Makarna Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Çocukların çok sevdiği, büyüklerin de kilo almaktan çekinse de vazgeçemediği makarnayı pişirmek çok kolay gibi görünse de, bu iş göründüğü kadar kolay değildir. Herkes makarna pişirebilir fakat sadece bu konudaki püf noktalarını bilip, bunları uygulayanlar lezzetli makarna pişirebilir. Makarna pişirirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bayanların uyguladığı, tecrübe ile kanıtlanmış yöntemleri sizler için araştırdık, işte sonuçlar:

  • Her makarna çeşidinin pişme süresi birbirinden farklıdır. Bu nedenle makarna paketinin üzerindeki pişirme süresini mutlaka dikkate alın. Eğer pişme süresi belirtilmemişse o zaman, makarnayı suya attıktan 10 dakika kadar sonra pişip pişmediğini kontrol edin.
  • Makarnayı pişireceğiniz tencere çok küçük olmamalı. Derin ve geniş bir tencere makarna pişirmek için idealdir. Makarnayı pişirmek için kullanacağınız su tencerenin 3/4’ünü geçmemelidir.
  • Makarna pişireceğiniz zaman evde hazır et suyu ya da tavuk suyu varsa, normal su yerine bunlardan kullanabilirsiniz. Böylece makarnanız daha lezzetli olacaktır. Makarnanın lezzetli olması için kaynattığınız suyun içine süt de katabilirsiniz.
  • Pişirdiğiniz makarnanın yapışmaması için, pişme suyuna biraz sıvı yağ ya da zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Böylelikle makarnalar birbirine yapışmadan tane tane olacaklardır.
  • Makarnayı önceden pişirmek yerine, yemeğe oturmanıza yakın pişirin ve sıcak olarak servis edin. Makarna pişirilip uzun süre bekletildiğinde biraz bayatımsı bir hal almaktadır.
  • Makarnayı süzdüğünüz zaman bu suyun hepsini atmayın, birazını ayırın ve bu suyu makarna sosu yapımında kullanın. Bu şekilde yaptığınız makarna sosu daha lezzetli olur.
  • Makarnayı süzdükten sonra hemen sosu ile buluşturup servis edin. Bunun için de makarna pişerken sosunu da hazırlayın. Makarna pişer pişmez hiç bekletmeden soslayıp, servis edin. Çünkü makarna, suyu süzülse bile kendi sıcaklığı ile pişip baygın bir hal alabilir.
  • Makarnayı haşlayıp suyunu süzdürdükten sonra, bir süre süzgeçte soğuk suya tutun. Bu sayede hem makarnanız nişastadan arınır hem de fazla pişip, baygınlaşması engellenmiş olur.

Bu yazımızda sizlerle makarna nasıl pişirilir sorusunun cevabını ve lezzetli makarna pişirmenin püf noktaları konusunu paylaştık. Bu küçük ama etkili detayları göz ardı etmezseniz, yaptığınız makarna tam kıvamında ve lezzetli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir