Makyaj Lekesi Nasıl Çıkar

Makyaj Lekesi Nasıl Çıkar

Sosyal Medyada Paylaşın

Bayanların vazgeçilmez tutkularından birisi de makyaj yapmaktır. Ruj, rimel, fondöten kadınların olmazsa olmazlarındandır. Fakat bazen bunları sürerken veya sonrasında giysilerimize bulaşabiliyorlar ve bu durumda işimiz epeyce zorlaşabiliyor. Makyaj lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını merak eden bayanlar, bu konuyu sizler için araştırdık.

Makyaj Lekesi Nasıl Çıkar

Giysiye Bulaşan Makyaj Lekesi Nasıl Çıkarılır

Giysinize herhangi bir makyaj malzemesi bulaştığı zaman, leke henüz kurumadan müdahale ederseniz çıkarma şansınız daha yüksek olur. Lekenin bulaştığı yeri ekmek içiyle biraz ovalayın, daha sonra giysiye zarar vermeyecek yumuşak bir fırça ile fırçalayın. Son olarak leke bırakmayan temiz bir bezi hafifçe ıslatarak bununla bölgeyi silin.

Ruj Lekesi Nasıl Çıkarılır

Beğenerek kullandığınız bir rujun en sevdiğiniz kıyafete bulaşması oldukça moral bozucu bir durumdur. Başınıza böyle bir istenmeyen kaza geldiğinde biraz eter işinizi görecektir. Bir parça pamuğu etere batırıp lekeyi bununla silin ve daha sonra sıcak su ve sabunla yıkayın. Eter yoksa oksijenli suyu da ruj lekesini çıkarmak için kullanabilirsiniz. Leke çıkarmak için eter kullanacağınız zaman çok dikkatli olmalısınız çünkü eter yanıcı bir maddedir ve ateşle yaklaşılması son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır

Yüzdeki kusurları kapatan fondöten dikkat edilmediği taktirde kıyafetlerinizi de lekeleyebilir. Özellikle de giysilerin yakaları bu tür kazalar için en riskli bölgelerdir. Tüm dikkatinize rağmen kıyafetinize fondöten bulaştıysa temiz bir bezi etere batırarak lekeyi silin. Daha sonra sabunlu suyla yıkayın.

Rimel Lekesi Nasıl Çıkarılır

Rimel kıyafetlerimize bulaşma ihtimali en düşük olan makyaj malzemesidir. Bazen göz makyajımızı temizlemeye üşenip yattığımızda yastık kılıfı ve yatak çarşafı rimel lekesine maruz kalabilir. Bu durumda lekenin üzerine biraz vazelin ya da gliserin sürerek bir süre yumuşaması için bekleyin. Daha sonra lekeli olan yastık kılıfını ya da çarşafı normal bir şekilde yıkayın.

Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır

Oje sürerken dikkatli olmazsak kıyafetimize damlaması kaçınılmazdır. Bu durumda lekeyi çıkarmak için ilk aklımıza gelen asetondur. Oje lekesini çıkarmak için aseton dışında, eşit miktarda eter ve alkolü karıştırıp, temiz bir bezi bu karışıma batırdıktan sonra lekeyi silerek de çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızda giysiye bulaşan makyaj lekesi nasıl çıkarılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Makyaj yaparken ve sonrasında dikkatli davranmak giysilerimizi bu inatçı lekelerden korumanın en iyi yoludur. Tüm dikkatinize rağmen yine de kıyafetlerinizde makyaj malzemeleri yüzünden istenmeyen lekeler oluşursa bu yöntemleri deneyerek temizleyebilirsiniz.

Makyaj Temizleme * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir