Makyaj Temizleme

Makyaj Temizleme

Sosyal Medyada Paylaşın

Makyajınız en etkili güzellik silahınız fakat bu güzellik silahınız işiniz bittiğinde cildinizden temizlenmezse, güzelliğinize gölge düşüren bir düşman halini alabilir. Bir cildi yıpratan, daha hızlı yaşlanmasına sebep olan ve çeşitli sorunlar meydana getiren en büyük etken temizlenmeyen makyajdır. Makyaj temizleme işlemini yapmadan yattığınız her gecenin sabahında cildinizi biraz daha yıprattığınızı bilmelisiniz.

Neden Makyajımızı Temizlemeliyiz

Dudaktaki ruju, gözlerinizdeki rimeli, yüzünüzdeki fondöteni yani yüzünüzdeki makyaj malzemelerin tamamını temizlenmezse cildinizin gözenekleri tıkanıyor. Hava alamayan cilt kendini yenileyemiyor ve makyaj kalıntılarının meydana getirdiği pis tabaka da ciltte önce siyah nokta, ardından da sivilce sorunu meydana getiriyor. Cildimiz ne kadar temizse o kadar sağlıklı ve güzel olur. Yeterince temizlenmeyen cilt ise daima sorunlu olur,daha çabuk kırışır ve sarkar. Gözlerden çıkarılmayan rimel de kirpiklerimizin kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Aynı şekilde kaşlara uyguladığımız makyaj da çıkarılmadığı zaman kaşların dökülmesine neden olur. Göz makyajımızı temizlemeden yatmamız sadece kirpiklerimize ve kaşlarımıza zarar vermekle kalmaz, gözlerimizin sağlığını da olumsuz yönde etkiler. İşte tüm bu zararlı etkilerini göz önünde bulundurarak, her makyaj sonrasında yüzümüzü temizlememiz gerekir.

Makyaj Temizleme Nasıl Yapılır

Makyajınızı temizlerken bunu cildinize zarar vermeden yapmalısınız. Bunu sağlamak için de cildinizi yıpratmayan makyaj temizleme ürünlerinden kullanmalısınız. Alkol ve kimyasal madde içeren makyaj temizleme ürünleri cildinizi tahriş eder ve zarar verirler. Bu yüzden makyajınızı çıkarmak için süt ve su bazlı ürünleri tercih etmeli ve bu ürünleri uygularken de pamuk kullanmalısınız. Makyajı temizlerken sadece dudaktaki ruju veya yüzünüzdeki fondöteni çıkarmanız yeterli değildir. Sürdüğünüz boyaların tamamını temizlemelisiniz. Birçoğumuz sadece ruju çıkarıp yüzümüzü temizledikten sonra, kirpikteki rimeli çıkarmaya üşeniriz. Tembelliğimize ve uykumuza yenilip o şekilde yatarız. Bu şekilde hem kirpiklerimize hem de gözlerimize zarar veririz. Bu yanlışı yapmayalım fazladan birkaç dakikamızı daha ayırıp yüzümüzdeki tüm makyaj kalıntılarını güzelce temizleyelim.

Makyaj yapmak kadar, yaptığımız makyajı temizlemek de güzelliğimiz açısından son derece önemlidir. Bunu aklımızdan çıkarmayalım. Makyajımızı temizlerken cilt yapımıza uygun temizlik ürünleri kullanmaya da özen gösterelim. Yağlı ciltten makyajı arındırmak biraz daha zor olduğu için, bu cilt yapısına sahip olan kişiler su bazlı makyaj temizleyici kullanırlarsa daha kolay ve etkili bir temizlik elde edebilirler.

Çok hafif bir makyaj bile yapmış olsak eve gelir gelmez makyaj temizleme işlemini yapalım. Makyaj malzemeleri cildimizde ne kadar az kalırsa cildimiz de o kadar az zarar görür bunu unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir