Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Makyaj yapmanın püf noktaları her bayanın bilmesi gereken basit ve etkili yöntemlerdir. Makyaj sayesinde yüzümüzdeki kusurları kamufle edebilir daha bakımlı ve genç görünebiliriz. Makyaj yapmak resim çizmeye benzer. Ne kadar özenli ve dikkatli hareket edersek o kadar estetik bir görünüm elde edebiliriz. Doğal güzellik her zaman ön planda olsa da en azından yüzümüze biraz renk vermek için de olsa makyaj yapmamız gerekebiliyor. Makyaja yeni başlayanların işini kolaylaştıracak bazı tüyoları bu yazımızda paylaşıyoruz. Kusursuz makyajın sırrını öğrenmek isterseniz siz de bu ip uçlarından faydalanabilirsiniz.

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Yaptığınız makyajın güzel ve etkili olması için ilk kural, doğru makyaj ürünlerini kullanmaktır. Bu konuda kalitesini bildiğiniz marka ve ürünlerden şaşmamanızı tavsiye ediyoruz. Doğru makyaj malzemelerinden sonraki aşama doğru makyaj tekniklerini uygulamaktır. Makyöz olmasanız bile bazı teknikleri uygulayarak siz de kusursuz bir makyaj yapabilirsiniz. Makyaj yaparken cilt ve saç renginizi de dikkate alarak doğru ürün tercihinde bulunabilirsiniz. Fondöten, allık, ruj ve far rengi seçiminde bu hususları göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Bundan sonrasında doğru teknikleri uygulayarak güzelliğinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Bu hatırlatmaların ardından doğru makyaj tekniklerini adım adım anlatmaya başlayabiliriz.

Kusursuz Makyaj için Yapılması Gerekenler

 • Makyaj yapmaya başlamadan önce cildinizi güzelce temizlemeli ve nemlendirmelisiniz. Yüzünüzü temizlemeden uygulayacağınız makyaj sonucunda cildiniz pürüzlü ve lekeli görünebilir. Bunu önlemek için her makyaj öncesi cilt temizliği yapmalısınız.
 • Yüzünüzde doğal bir pembelik oluşması için pembe ya da kayısı tonlarında bir allık seçmeniz gerekiyor. Yanaklarınızın parlak ve canlı görünmesi için allığı elmacık kemiklerinin tam ortasına uygulayın. Cansız ve solgun göründüğünüzde bu basit ve etkili tüyo çok işinize yarayabilir.
 • Fondöten yüzdeki kusurları kamufle ederek daha pürüzsüz bir görünüm sağlar. Cilt renginizden yarım ton açık ya da aynı renk fondöten kullanmak daha doğal bir görünüm elde etmek bakımından son derece önemlidir. Yüzünüzde maske varmış gibi yapay bir görüntü oluşmaması için fondöten veya kapatıcıyı çok fazla sürmemeye dikkat edin. Fondöteni yüzün orta kısımlarına yoğunlaştırıp, kenarlarda fazlalık olmaması da doğal ve pürüzsüz bir güzelliğin ortaya çıkmasına yardımcı olur.
 • Kaşlarınıza şekil vermek için kaş renginizden bir ton koyu olan kaş kalemi kullanabilirsiniz. Kaş aralarındaki boşlukları bu kalem ile doldururken, çizeceğiniz çok sert olmayan çizgiler yardımı ile biraz daha uzun ve kalkık görünen kaşlara sahip olabilirsiniz. Kaş kalemi uygularken kaşlarınızın doğal yapısının çok fazla dışına çıkmamaya özen gösterin.
 • Gözlerinize kalem çekerken onların daha büyük ya da küçük görünmesini sağlayacak küçük bir hile uygulayabilirsiniz. Küçük gözleriniz varsa göz kalemini kirpik diplerinden uygulayabilirsiniz. Bu şekilde olduğundan daha büyük görüneceklerdir. Göz içinden çekeceğiniz göz kalemi ise iri gözlerinizi biraz daha küçük göstermenize yardımcı olacaktır. Göz kalemi uyguladıktan sonra pamuklu çubuk yardımı ile çizgiyi hafifçe dağıtarak daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Gözlerinizin çekik görünmesi için eyeliner ya da göz kalemi ile kirpiklerin bitiş noktasından biraz yukarı doğru kuyruk yapabilirsiniz. Bunu biraz yaydırarak dağıttığınızda gözleriniz daha iri ve çekik görünecektir.
 • Kirpiklerin daha dolgun ve uzun görünmesi için 2 kat rimel uygulamak yeterlidir. Uygulamayı yaparken, rimel fırçası ile kirpiklerinizi yukarı doğru kıvırarak sürerseniz daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Süreceğiniz farın rengi bakışlarınıza doğrudan etki eder. Derin ve etkileyici bakışlar için siyah, gri ve kahverengi göz farı idealdir. Bakışlarınızın daha canlı ve enerjik olması için mavi ve yeşil tonlarında far kullanabilirsiniz.
 • Dudakları daha dolgun ya da ince göstermek için dudak kalemi ile çerçeve yapabilirsiniz. Yapay bir görünüm oluşmaması için kullanacağınız kalem dudak renginizle uyumlu olmalı. Sert ve keskin çizgiler çekmekten kaçınır ve uygulamadan sonra dudak kalemini dudaklara doğru yaydırırsanız sonuç sizi memnun edecektir.
 • Ruj sürmeden önce dudaklarınıza peeling uygulayıp, ölü hücreleri temizlerseniz dudaklar daha güzel ve pürüzsüz görünecektir.
 • Sürdüğünüz rujun kalıcılığını arttırmak için rujdan önce dudaklara ince bir tabaka halinde fondöten sürüp bu kuruduktan sonra biraz pudra sürebilirsiniz. Bu uygulamanın ardından sürdüğünüz ruj uzun süre kalıcılığını koruyacaktır.

Makyaj yapmaya yeni başlayan bayanlar verdiğimiz makyaj tüyoları ile doğal görünen, güzel bir makyaj yapabilirler. Bu konudaki en önemli noktanın aşırı makyaj ürünü kullanılmaması ve sert çizgiler uygulamaktan kaçınmak olduğu unutulmamalıdır.

3 Adımda Hızlı Makyaj * Tıklayınız

Günlük Makyaj * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir