Meyve ve Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Meyve ve Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Sosyal Medyada Paylaşın

Beslenmemizde önemli bir yer tutan meyve ve sebzelerin taze olarak tüketilmeleri sağlığımız açısından son derece önemlidir. Çoğumuz bu gıdaları uygun koşullarda muhafaza etmediğimiz için çürüyerek yenilemeyecek hale gelmektedirler. Vitamin deposu olan bu gıdaların israfının önlenmesi ve besin değerlerini kaybetmemeleri için bu yazımızda meyve ve sebzeler nasıl saklanmalı sorusunun cevaplarını araştırdık.

Meyve ve Sebzeler Nasıl Saklanmalı

Meyve ve sebzeleri sağlıklı ve uzun süre saklamak istiyorsak bunları buzdolabında muhafaza etmemiz gerekmektedir. Bu gıdaları sadece buzdolabında saklamak onları korumamız için yeterli değildir. Bu konuda, meyve ve sebzeler buzdolabında nasıl saklanır sorusunun doğru cevabını bilmemiz gerekir.

Patates, soğan ve sarımsak gibi sebzeler buzdolabına koyulmazlar. Bunlar ışık aldıklarında çimlenecekleri için, serin ve karanlık yerlerde saklamamız gerekir. Bunun için en uygun yer varsa kiler, eğer kiler yoksa mutfağımızın serin ve fazla ışık almayan bir yerinde muhafaza etmektir. Bunu yaptığımız taktirde patetes, soğan ve sarımsak uzun süre bozulmadan kalabilir.

Buzdolabına yerleştirilen meyve ve sebzeler hiçbir şekilde yıkanmamalıdır. Bunların suyla temas etmeleri daha çabuk küflenip, çürümelerine neden olacağı için bu konuda dikkatli olmamız gerekir. Bu meyve ve sebzeleri buzdolabında saklarken sık sık kontrol etmeli, içlerinden küflenmeye başlayan varsa hemen onu diğerlerinden ayırmalıyız. Evimizde bulunan meyve ve sebzelere takviye olarak yenilerini aldığımız zaman daha eski olanlarını en üste koyarak, önce onları tüketmeliyiz.

Sebze ve meyveleri saklamak için buzdolabının kapaklı çekmeceleri en uygun bölgelerdir. Bu gıdaları plastik poşetlerin içinde muhafaza ediyorsanız, hava almaları için poşete birkaç delik açmalısınız. Sebze ve meyveleri saklarken onları nemden ve rutubetten uzak tutmanız gerektiğini unutmayın.

Bazı sebze ve meyveler hala olgunlaşmaya devam ettikleri için bunlar etilen gazı yayarlar. Etilen gazı da bazı sebze ve meyvelerin daha çabuk çürümesine yol açacağı için bu tür sebze ve meyveleri bir arada muhafaza etmekten kaçınmalısınız. Elma, armut, domates, şeftali, muz, erik ve kayısı gibi gıdalar etilen gazı yayarlar. Bunları brokoli, havuç, salatalık, lahana, fasulye, marul, biber, karnabahar, patlıcan, maydanoz ve bezelye gibi meyve ve sebzelerle bir arada bulundurmamalısınız.

Sebze ve meyveleri daha uzun süre saklamak istiyorsanız onları dondurmanız gerekir. Sebzeleri besin değerlerini yitirmeden dondurmak istiyorsanız onları ilk önce kaynar suda birkaç dakika bekletip, ardından buzlu bir suyun içinde de birkaç dakika beklettikten sonra plastik bir poşet ya da saklama kabına koyarak derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Uyguladığınız bu işlem sayesinde gıdalar uzun süre ilk günki tazeliğini koruyacaktır.

Meyve ve sebzeleri saklama yöntemleri bu şekilde olup, saydığımız bu detaylara dikkat etmeniz halinde uzun süre bozulmadan, tazeliklerini koruyarak muhafaza edebilirsiniz.

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir