Mono Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Mono Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Mono diyet nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı özellikle kısa sürede hızlı kilo vermek isteyenlerin en çok merak ettiği cevaplardan birisidir. Kısa sürede kilo vermekte etkili olan bu diyeti merak edenler için biz de kısa bir araştırma yaptık. Mono diyet nedir, nasıl yapılır, mono diyet listesi nasıl hazırlanır, mono diyetin zararları ve daha merak ettiğiniz çok sayıda sorunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mono Diyet Nedir Nasıl Yapılır

Mono diyet sadece tek bir besin grubu tüketilerek uygulanan bir diyet türüdür. Bu diyeti uygularken öğünlerde yalnızca tek çeşit besin grubundan tüketilmesi gerekir. Genel olarak kepekli pirinç ve meyve ikilisi şeklinde uygulanan mono diyeti çorba diyeti ya da yoğurt diyeti olarak da uygulayabilirsiniz.

Mono diyet, zaman zaman çok zorlayıcı olabilir. Bu nedenle en az 3 gün en fazla 7 gün uygulanmasında fayda vardır. Diyet sırasında beklenmeyen bir durum ortaya çıktığında hemen doktora başvurulması ve diyetin sonlandırılması gerekir. Diyet sırasında diğer diyetlerde olduğu gibi gün içinde bol su tüketmek ve arada dengeli olarak şekersiz yeşil çay içmek de önemlidir.

Mono Diyetin Zararları Var Mıdır Nelerdir

Kısa sürede kilo vermeyi amaçlayan diyetlerin bir çoğunda olduğu gibi mono diyetin de zararları söz konusu olabilir.

  • Diyet sırasında dengeli ve yeterli besin alınmadığı için vücut vitaminsiz kalabilir ve direnci düşebilir.
  • Gün içinde yapılan aktivitelerde zorlanma, çabuk yorulma söz konusu olabilir.
  • Dikkat dağınıklığı, çabuk sinirlenme, unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Diyet ile hızlı bir şekilde verilen kiloların diyet sonrasında normal beslenme düzenine geri dönülmesi ile yeniden hızlı bir şekilde alınması da mono diyetin zararları arasında yer alabilir.

Yukarıda belirttiğimiz zararlardan biri ya da bir kaçı görülebileceği gibi hiç bir zararını görmeden de bu diyeti uygulayabilirsiniz. Bu tamamen sizin vücudunuz ile alakalı bir durumdur.

Mono Diyet Listesi Nasıl Hazırlanır

Mono diyet listesi hazırlarken öğünlerde tüketeceğiniz besinlerin aynı grupta olmasına dikkat edin. Mono diyet denildiğinde ilk akla gelen kepekli pirinç ve meyve diyetinde tüm öğünlerde sadece kepekli pirinç tüketilmektedir. Diyet sırasında akşamları saat 19:00 sonrası hiç bir şey tüketilmemesi, gün içinde ise her 2 saatte bir mevsim meyvelerinden bir adet tüketilmesi gerekir. Meyvelerin mutlaka çiğ tüketilmesi, şekerden kesinlikle uzak durulması ve arada tüketilen yeşil çayın da şekersiz tüketilmesi diğer önemli noktalardır.

Siz de mono diyet ile kilo vermek isterseniz bunun için doktorunuza başvurup sonrasında uygulamaya geçmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir