Motifli Bayan Patiği Yapımı

Motifli Bayan Patik Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Motifli bayan patik yapımı tığ ile örgü örmeyi bilen herkesin rahatlıkla yapabileceği bir örgü uygulamasıdır. Soğuk havalarda ayakları ısıtan patiklerin birçok çeşidi vardır fakat örgü patikler daha sıcak tutması bakımından idealdir. Patik örmek çok keyifli bir uğraştır fakat her bayan bunu yapamaz. Genelde şiş ile örülen patikler yapılsa da, şiş örgüsü bilmeyen bayanların da yapabileceği tığ işi patik modelleri de vardır. Biz bugün sizlerle bunlar arasından en kolay olanını paylaşıyoruz. Motifli patik hem pratik yapımı hem de şık görünümü ile tığ işi bilen bayanların mutlaka yapmak isteyeceği bir modeldir. Siz de evde sıkılmadan vakit geçirmek ve kendi el emeğiniz ile şık bir patik örmek istiyorsanız konunun tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Motifli Bayan Patik Nasıl Yapılır

Kare ya da yuvarlak motifleri birleştirerek çok güzel patikler yapmanız mümkün. Bizim sizlerle örnek olarak paylaştığımız çalışmada kare motifler kullanılmış. Tığ ile örgüye yeni başlayanların zorlanmaması için en kolay kare motiflerden birisi olan hanım dilendi bey beğendi motifini yapmanızı öneriyoruz. Bu motifin nasıl yapılacağını bilmeyenler için bu basit örneği biraz açıklamak istiyoruz.

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi Nasıl Yapılır

  • Motifin yapımına 6 zincir çekerek başlayın. Zincirin iki ucunu birleştirerek halka yapın.
  • Yaptığınız bu halkanın içine 4 tane 3’lü trabzan ve 4 tane de kutu yapın. ( 4 tane 3’lü trabzan, 2 zincir çekerek tekrar 4 tane 3’lü trabzan. Bu şekilde 4 tane 3’lü trabzan ve 4 tane de kutu yapabilirsiniz.
  • Bu şekilde motifin ortasını yaptıktan sonra kutuların içine 4 tane 3’lü trabzan ve trabzanların da içine 2 zincir çekip kutu yaparak sırayı tamamlayın.
  • Motife kare şekli vermek için köşelerdeki kutuların içini 3 tane trabzan, 1 kutu ve 3 trabzan olarak örün.

Bu adımları takip ederek motifi istediğiniz kadar büyütmeniz mümkün. Patiği yapabilmek için 6 tane kare motif örün. Tüm motifler tamamlandıktan sonra bunları birleştirerek patik haline getirmeniz gerekiyor. Birleştirme işlemini 2 kare motif altta, 2 motif üstte ve 2 tanesi de yanlarda olacak şekilde yapmalısınız. Motifleri birbirine eklerken dikmek yerine tığ ile örerek birleştirin. Patiğin yapımında kullanacağınız ipin kalınlığı sizin tercihinize bağlı. Tığın kaç numara olacağı da ipinizin kalınlığına göre değişir. Bu patiği tek renk ip yerine farklı renkte iplerle örebilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanınız olur. Patiği yaptıktan sonra bu haliyle kullanabilir veya istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Kolay patik yapımı konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıda örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Resme bakarak kare motifin boyutunu ve birleştirilme şeklini inceleyebilirsiniz. Bu patik modelini yapmak için tığ işi her türlü motifi kullanabilirsiniz.

Motifli Bayan Patiği Resimli Anlatım
Motifli Bayan Patiği Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir