Mutfaktaki Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir

Mutfaktaki Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir

Sosyal Medyada Paylaşın

Mutfaktaki kızartma kokusu nasıl giderilir diye düşünen pek çok kişi olduğunu düşünüyoruz. Hepimizin evinde en sık yapılan yemeklerden birisi de kızartmadır. Bu pratik ve lezzetli yemeği yapması iyi fakat mutfağa yayılan o kötü koku işleri biraz zorlaştırabilir. Siz de mutfağınızda oluşan kızartma kokusundan şikayetçi iseniz bu yazımızda paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Mutfaktaki Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir

Yaptığınız kızartmanın kokusunun mutfağa ve diğer odalara yayılmasını istemiyorsanız bunun için bazı önlemler alabilirsiniz. Sizlere bahsedeceğimiz basit ve etkili uygulamalar sayesinde kızartma yaparken koku yayılmasını önleyebilirsiniz.

Kızartma Kokusuna Kesme Şeker

Kızartma yaparken açık olan ocağın kenarına koyacağınız 1 tane kesme şeker mutfağınızda koku oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ocaktan yayılan ısının etkisi ile yavaş bir şekilde yanan kesme şeker bu esnada karamelli bir koku yayacaktır. Karamel kokusu kızartma kokusunu bastıracağı için bu pratik yöntemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kızartma Kokusunu Bastırmak için Limon ve Tarçın

Limon ve tarçın yaydıkları hoş koku sayesinde kızartma kokusunu bastırmaya yardımcı olabilir. Küçük bir kabın içinde 1 bardak kadar suyu kaynatın. Daha sonra bunun içine yarım limon ve 1 tane de çubuk tarçın atın. Ocağın altını kapatın ve kabın ağzı açık olarak demlenmeye bırakın. Bu esnada yayılacak limon ve tarçın kokusu sayesinde mutfağınızdaki kızartma kokusu hissedilmeyecektir.

Kızartma Kokusundan Kurtulmak için Defne Yaprağı

Mutfağınızda kötü bir koku oluşmadan rahat bir şekilde kızartma yapmak istiyorsanız bir cezvede defne yaprağı kaynatın ve bunu ağzı açık bir şekilde soğumaya bırakın. Bu sayede siz kızartma yaparken mutfağınız mis gibi defne kokacaktır.

Kızartma Kokusu için Mum

Kızartma yaparken mutfakta kötü koku oluşmasını önlemek için ocağın yanında mum yakabilirsiniz. Yanan mum kızartma kokusunu çekeceği için evinizde kötü koku oluşmayacaktır. Kızartmayı yaptıktan sonra 10 dakika daha mumu yanık bırakarak kokudan tamamen kurtulabilirsiniz.

Kızartma kokusundan kurtulma yöntemleri sayesinde siz de yemek yaparken oluşacak kötü kokuları önleyebilirsiniz. Eğer kızartma yaparken yukarıda saydığımız tedbirlerden herhangi birini almadıysanız yemeği yaptıktan sonra kötü kokuyu gidermeye ihtiyacınız olacaktır. Mutfağa sinen kızartma kokusundan kurtulmak için küçük bir tavanın içine 1 paket vanilya dökün ve bunu kısık ateşte kavurun. Kavrulan vanilyanın kokusu sayesinde mutfağınızdaki kötü kokudan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir