Mutlu Evlililiğin Sırrı Nedir

Mutlu Evliliğin Sırrı Nedir

Sosyal Medyada Paylaşın

Severek evlenen insanların birkaç yıl içinde birbirine düşman olarak boşanması üzerine insanların aklına; mutlu evliliğin sırrı nedir? sorusu geliyor. Nerde o ömür boyu süren evlilikler, nerde günümüzde yaşanan adı evlilik olan çatışmalar. Sağlıklı bir şekilde evliliğini yürütebilen aileler de var fakat ne yazık ki bunların sayısı günden güne azalıyor. Mutsuz tablolara sıklıkla şahit olunan günümüzde artık çoğu insan evlenmek istemiyor, hatta evlilikten korkuyor.

Mutlu Evliliğin 5 Altın Kuralı

Mutlu bir evlilik yürütebilmenin 5 şartı vardır. Bir evlilikte bu şartlar yerine gelmediği zaman insanlar karşılıklı olarak birbirini mutsuz etmekte ve evliliği yürütememektedir. Bu kurallar yazısız kurallar sınıfına girmektedir. Evlilik için imza atmak, bu yazısız kuralları da kabul etmek demektir. Evlilik bir denge mesellesidir ve bu dengenin bozulmaması için iki taraf da karşılıklı özen göstermelidir. İşte mutlu evliliğin 5 altın kuralı:

1- Sevgi: Evliliğin temeli sevgidir. İki kişi birbirini sever ve hayatı paylaşmaya karar verirler. Flört döneminde o dolu dolu yaşanan sevgi evliliğin ilk dönemlerinde bir süre daha devam etse de belli bir süre sonra insanlar birbirine sevgili gibi değil de arkadaş gibi davranmaya başlarlar. Evli insanlar birbirine her derdini açabilir, herşeyini paylaşabilir, sohbet edebilir, gezip eğlenebilir yani arkadaş gibi samimi ve teklifsiz olabilirler. Fakat bunun dozu iyi ayarlanmalıdır. Karşınızdaki insan sizin eşiniz, hayat arkadaşınız. Yeri geldiğinde iki arkadaş gibi olsanız da bu arkadaşlığın sınırını bilmelisiniz. Çünkü o sizin arkadaşınız değil sevdiğiniz insan yani ona karşı her zaman duygularınız canlı kalmalı. Ona olan sevginiz, şevkatiniz, ilginiz her zaman devam etmeli. İlk günlerde ona söylediğiniz sevgi sözleri, ettiğiniz iltifatlar zaman içinde bitmemeli tam tersine daha çok artmalı. Sevgiyi söylememek zamanla bu duygunun körelmesine neden olur. Bayan olsun erkek olsun, insan eşininin kendisini sevdiğini ve beğendiğini söylemesini ister. Eşinizin kulağına sevgi kokan sözcükler fısıldamanız zor değil. Nasıl olsa onu sevdiğimi biliyor, söylemeye ne gerek var demeyin. İnsanın zaman zaman bildiğini hissetmeye, hissettiğini de duymaya ihtiyacı vardır. Sevgi üzerine kurulan bir evlilikte o sevgi her daim ilk günki gibi kalabilir. O ilk heyecan ve tutku zamanla azalabilir fakat sevgi azalmaz tam tersi zamanla daha çok artar.

2- Saygı: Eşiniz size bu dünyadaki en yakın insandır. Tabiri caizse sizin her kahrınızı o çeker. Eşler birbiriyle etle tırnak olmuştur artık bu iki insan ben değil biz kavramına göre hareket ederler. Evlilik hayatın içindeki tüm duyguları kendi içinde barındırır. Gün gelir çiftler çok mutlu olur, gün gelir herhangi bir sorun hatta tartışma bile olabilir. Bunlar hayatın içindeki gerçeklerdir fakat her ne sebeple olursa olsun eşler birbirine olan saygısını yitirmemelidir. Tartışma anında bile söylenen sözlere dikkat edilmeli, iki taraf da birbirini rencide edecek kadar ağır sözler sarfetmemelidir. Eşler birbirinin kişiliğine saygı duymalı, onu olduğu gibi kabullenmeli değiştirmeye çalışmamalıdır. Bilin ki saygının bittiği yerde ilişkiniz ciddi anlamda tehlikededir.

3- Sabır: Evlilik sabır işidir, yeri geldiğinde her zorluğa katlanmak ama bundan şikayet etmemektir. Evliliğin her günü mutlu mesut geçecek beklentisi içinde olanlar yanılgıya düşerler. Hayatımızın her anı mutlu mudur? Elbette ki değildir, hayatın içinde birçok zorluklar vardır. Eşler varlıkta nasıl birbirinin yanındaysa; acıda, kederde, sıkıntı ve yoklukta da birbirinin yanında olmalıdır. Maddi zorluklar çoğu evliliği bitme noktasına getiren unsur olarak karşımıza çıksa da buradaki asıl mesele insanların karşılaştıkları zorluklar karşısında mücadele etmek yerine kaçmayı tercih etmeleridir. Sabretmek sadece maddi anlamda olmuyor manevi anlamda da sabır gerekiyor.

4- Sadakat: Kadın da erkek de eşine sadık olmalıdır. Birşeyler tükenmişse bunları dışarıda aramaya girişmeden önce evlilik bitmelidir. ” Ben evliliğime devam edeyim, dışarıda da günümü gün edeyim.” anlayışı son derece yanlış ve tehlikeli bir yaklaşımdır. Evlilik aynı evi paylaşmak değil, aynı hayatı yaşamaktır. İki tarafın da bunu unutmaması ve ona göre davranması gerekir.

5- Seks: Evlilikte seks de çok önemli bir unsurdur. İki taraf da bu yönden birbirine açık olmalı, bu konuda düşündüklerini, istek ve beklentilerini açıkça ifade edebilmelidir. Çiftler arasında cinsellik mecburi bir görev gibi yaşanmaz. Böyle bir durumda iki taraf da mutlu olamaz. Evlilikte cinsellik önemli bir yere sahiptir çünkü mutlu bir cinsel yaşamı olmayan çiftler zamanla bu ihtiyaçlarını gidermek için başka arayışlara girebilirler. İki taraf da cinsellikte birbirinin düşüncelerine saygı duymalı ve amaç iki tarafın da mutluluğu olmalıdır. Kadın veya erkek birbirine kızgın olduğunda karşı tarafı cezalandırmak için cinselliği bir koz olarak kullanmaya çalışmamalıdır.

Mutlu evliliğin 5 altın kuralı, iki tarafın da karşılıklı çaba göstermesiyle uygulanabilir. Taraflardan birisi bu kuralları yerine getirip, diğer taraf bu konuda üzerine düşeni yapmazsa o evlilikte sürekli tartışma çıkması kaçınılmazdır. İnsanlar evliliğe karar verirken, evliliğin aynı evde yaşamak değil aynı hayatı paylaşıp aile olmak anlamına geldiğini unutmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir