Nane Şerbeti Tarifi

Nane Şerbeti Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Nane şerbeti tarifi sayesinde sıcak yaz aylarında sağlıklı ve ferahlatan bir içecek tüketmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Yazın ferahlamak amacı ile tükettiğimiz asitli içecekler sağlığa zararlı olduğu için ev yapımı içecek yapanların sayısı epeyce artmıştır. Evde şerbet ya da meyve suyu gibi doğal içecekleri yapmak daha ucuza geldiği için, hem sağlık hem de maddi açıdan avantajlıdır. Şerbet birçok farklı meyveden yapılabildiği gibi nane ile de yapılmaktadır. Çok şık bir görünümü olan bu doğal içeceği daha önce denemeyenler varsa yapmalarını tavsiye ediyoruz. Yaz aylarında ferahlamak için sağlıklı içecek tarifi arayanlar nane şerbeti yapımı ve malzeme listesini aşağıda bulabilirler.

Nane Şerbeti Nasıl Yapılır

Nane Şerbeti Malzemeleri

  • 1 demet taze nane
  • 2 tane limon
  • 2 litre su
  • 1,5 su bardağı toz şeker

Nane Şerbeti Yapımı

Derince bir tencerenin içine belirtilen miktarda toz şeker ve suyu alın. Toz şeker eriyene kadar kaynatın. Şeker eridikten sonra şerbeti birkaç dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatın.

Naneleri güzelce yıkayın ve elinizle küçük parçalara ayırın. ( nanenin vitamini kaçmasın diye bıçak kullanmayıp, elimizle parçalara ayırıyoruz. ) Naneyi hazır ettikten sonra limonları da güzelce yıkayın ve dikkatli bir şekilde kabuklarını rendeleyin.

Tenceredeki şerbetin içine önce rendelenmiş limon kabuklarını, ardından da limonların suyunu sıkıp ekleyin. Sonrasında parçaladığınız naneleri sapları ile birlikte tenceredeki malzemenin üzerine ilave edin. Sonrasında tencerenin kapağını kapatın ve 1 saat kadar bekletin. Daha sonra tencerenin kapağını açın ve bu şekilde tekrar bekletin. Kıvam alması için en az 4 saat bekletin.

Bekleme süresinin sonunda ince ve temiz bir tülbent bezi yardımı ile nane şerbetinin suyunu süzün ve bir sürahiye boşaltın. Soğuması için buzdolabına kaldırın. Yeterince soğuduktan sonra dilimlenmiş limon ve taze nane yaprakları ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Nane şerbeti yapımı oldukça kolaydır. Bu şerbet yapıldıktan sonra hemen tüketilmeli, uzun süre beklemesi halinde tadında ve kokusunda bozulma olabilir. Şerbetin yapımında uzun bir bekleme süresi olduğu için sabahtan hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. Bu şekilde öğlen sıcaktan bunaldığınızda buz gibi nane şerbeti hazır olacaktır.

Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir