Nohut Nasıl Haşlanır
Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Nohut Nasıl Haşlanır

Nohut, Türk mutfağında geniş yer kaplayan bir bakliyattır. Hem lezzetli, hem besleyici olması yönü ile ana yemeklerde, salatalarda ya da mezelerde kullanılan bu bakliyat, yaz kış tüm mevsimlerde tüketiliyor. Her damak tadına uygun şekilde farklı tariflerde değerlendirilen nohutun asıl lezzetini veren doğru haşlanmasıdır. Fazla haşlandığında kabukları çıkan, az haşlandığında diri kalan nohutun haşlanması ile ilgili nohut nasıl haşlanır sorusunun cevabını yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Nohut Nasıl Haşlanır

Nohut haşlamak için 1 gün öncesinden bunu suda bekletmeniz gerekiyor. Bunu yapmamızın sebebi nohudun gazını almaktır. Eğer bakliyatı suda ıslatmadan pişirirseniz yedikten sonra midede şişkinlik ve gaz gibi sorunlar oluşabilir. Bunu önlemek için nohudu haşlamadan 1 gece önce geniş bir kabın içine alın ve üzerini geçecek kadar ılık su ilave ederek bu şekilde bekletin. Ertesi gün suyunu süzerek güzelce yıkadıktan sonra nohut haşlamaya hazırdır.

Nohudu tencerede ya da düdüklüde haşlayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken geceden ıslattığınız nohudu tencere ya da düdüklüye almak ve üzerini geçecek kadar su ilave ederek, yumuşayana kadar kaynatmak. Kullanacağınız yönteme göre haşlama süresi de değişecektir. Nohut tencerede orta ateşte yaklaşık 1 saatte haşlanırken, düdüklü kullanırsanız bu süre 30 dakikaya kadar düşecektir. Acil bir durum olduğu zaman süreden tasarruf etmek için nohudu düdüklüde haşlamayı tercih edebilirsiniz. Süre yönünden sıkıntınız yoksa tencerede kaynatarak kontrollü bir şekilde haşlayabilirsiniz.

Haşlayacağınız nohudu ne şekilde kullanacağınıza göre kıvamını ayarlayabilirsiniz. Nohudu haşladıktan sonra salata yapacaksanız yeteri kadar yumuşayana kadar haşlamanız gerekiyor. Meze yapacağınız nohudu ezerek kullanacağınız için yumuşak bir kıvama gelene kadar haşlamalısınız. Eğer haşlanmış nohut yemek yapımında kullanılacaksa o zaman hafif diri kalabilir. Sonrasında diğer malzemelerle birlikte bir süre daha kaynatılacağı için istenen kıvamda pişecektir.

Yazımızı sonlandırmadan önce nohut haşlamanın püf noktaları hakkında da biraz bilgi verelim. Haşlayacağınız nohudun ıslatmadan önce içinde çürük olup olmadığını kontrol edin. Ayıkladığınız nohudu yukarıda anlattığımız şekilde geniş bir kabın içinde suya ıslatın ve 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün suyunu süzüp çeşmenin altında yıkadıktan sonra bir tencere ya da düdüklüye alın. Üzerini geçecek kadar su ilave ettikten sonra kaynatın. Nohudu tencerede haşlayacaksanız ilk olarak yüksek ısıda kaynatmaya başlayın ve su kaynadıktan sonra ocağın altını kısığa getirerek tencerenin kapağını kapatıp haşlamaya devam edin. Bu püf noktalarına ve haşlanma süresine dikkat ederseniz nohudu kolay bir şekilde haşlayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir