Ana Yemekler Yemek Tarifleri

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu pilav tarifi gelenekselleşmiş yemek tariflerinden birisidir. Yapım aşamaları son derece kolay olan bu yemeği misafirlerinize de ikram edebilirsiniz. Ana yemek yanında farklı bir pirinç pilavı ikram etmek isteyenlerin sıklıkla hazırladığı nohutlu pilav, her yaştan herkesin damak tadına hitap ediyor.

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu pilav klasik pirinç pilavı hazırlamak kadar kolaydır. Bu tarifi hazırlarken kullanacağınız nohut ve pirincin yapısı yemeğin pişme süresini ve lezzetini doğrudan etkileyecektir. Bunun için her zaman kullandığınız nohut ve pirinç ile bu yemeği yapmanızı öneririz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 su bardağı tavuk suyu veya sıcak su (her ikisini karıştırarak kullanabilirsiniz)
  • Tuz
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut

Hazırlanışı

Nohutlu pilav tarifi için ilk olarak pirinçleri güzelce yıkayın. Yaklaşık 20 dakika kadar tuzlu ve ılık suda bekletin. Pilavı yapacağınız tencere içine sıvı yağ ve tereyağını alın. Tereyağı eriyince pirinçleri tencere içine ekleyin. Pirinçleri biraz kavurduktan sonra pilavın suyunu ve tuzunu ekleyin. Bu aşamada isterseniz su yerine tavuk suyu kullanabilir ya da yarısını su yarısını tavuk suyu olarak tencere içine ekleyebilirsiniz. Haşlanmış nohutları da tencere içine ekleyip hafifçe karıştırın. Ardından tencere kapağını kapatıp pişmeye bırakın. Pilavın üzeri göz göz oluncaya kadar orta derece ateşte pişirin. Daha sonra ocak altını iyice kısıp yavaş yavaş pilavı pişirmeye devam edin. Pirinçler yumuşayıp pilav suyunu çektikten sonra tencereyi ocak üzerinden alabilirsiniz. Temiz bir havlu ile tencerenin üzerini kapatıp 10 dakika kadar demlendirin. Sonrasında pilavı servis edebilirsiniz. İsterseniz nohutlu pilav içine tat vermesi için biraz haşlanmış tavuk da didikleyip ekleyebilirsiniz.

Nohutlu pilavı yapımı sırasında haşlanmış nohutları isterseniz pirinçlerin ilk eklenme aşamasında da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde eklediğinizde pirinçleri kavururken nohutları da birlikte kavuracağınız için daha yavaş ve dikkatli karıştırmanız gerekir. Her iki şekilde de nefis nohutlu pilav hazırlayabilirsiniz.

Pilav için nohutları önceden haşlamanız gerekir. Bunun için yeterli miktarda nohutu bir gece önceden ıslatmanız ve ertesi gün normal tencerede ya da düdüklü tencerede yumuşayana kadar haşlamanız gerekir. Pilav içinde de biraz daha haşlanacağı için nohutların çok hafif diri kalmasında sakınca yoktur.

Nohut Nasıl Haşlanır * Tıklayınız

Pilav Yapmanın Püf  Noktaları Nelerdir * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir