Ocak Temizliği Püf Noktaları

Ocak Temizliği Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Ev temizliğinde en önemli aşamalardan birisi olan ocak temizliği, kullanılan ocağa göre değişir. Klasik ocakların temizliğinde kullanılan kimyasal ve doğal maddeler hakkında bilgiyi “Ocak Temizliği Nasıl Yapılır” konumuz ile vermiştik. Şimdi de cam, seramik, indüksiyonlu ve elektrikli ocak temizliği püf noktaları konunu ele alıyoruz. Kullandığınız ocak türüne göre siz de bu yöntem ve malzemeler kullanarak pırıl pırıl, temiz ocaklara sahip olabilirsiniz.

Cam Seramik Ocak Temizliği Püf Noktaları

Cam seramik ocaklar, hoş görüntüsü nedeni ile günümüzde en fazla tercih edilen ocaklardan birisidir. İster modern, ister klasik bir tarzı olsun, her tür mutfakta bu ocaklar kullanılabilir. Cam seramik ocakların temizliği için marketlerde satılan krem temizleyiciler kullanılabilir. Ancak doğal malzemeler ile cam seramik ocak temizliği nasıl yapılır merak ediyorsanız, bahsedeceğimiz yöntemi kullanabilirsiniz. Cam seramik ocakların temizliği, kullanıma bağlıdır. Eğer düzenli olarak bu tür ocakları her kullanım sonrasında nemli bir bez ile silip kuruluyor, leke oluştuğunda anında müdahale ediyorsanız işiniz biraz daha kolay diyebiliriz.

Doğal yöntemler ile cam seramik ocak temizliği için ilk olarak ocak üzerinde varsa eğer leke ve kalıntıları temizleyin. Ardından yüzeye bol miktarda karbonat dökün. Nemli bir havlu ya da bez ile ocağın tamamını kapatın. Bu şekilde 1 saat bekletin. Ardından ılık su içine biraz Arap sabunu ekleyip karıştırın. Bu su ile ocağın üzerini silip yumuşak bir sünger ile durulayın. En son ıslak kalmaması için mikrofiber özellikli temiz bir bez ile ocak üzerini kurulayın.

İndüksiyonlu Ocak Temizliği Püf Noktaları

İndüksiyonlu ocak temizliği için ilk olarak ocağın tamamen soğuduğundan emin olun. Ardından marketlerde satılan doğal yağ çözücü ve deterjanlar ile ocak temizliğini yapabilirsiniz. Kimyasal malzemeler yerine doğal malzemeler kullanmak isterseniz sirkeli sudan faydalanabilirsiniz. Sirkeli su ile ocak temizliği için ilk olarak yemek kalıntılarından ocağı arındırın. Ardından yüzeyin tamamına sirkeli su sıkıp 15 dakika bekletin. Bekleme süresinin sonunda nemli bir bez ile ocak üzerini silin. Ya da sirkeli su yerine sıvı Arap sabunu karıştırılmış ılık su ile ocağın üzerini silip nemli bir bez ile durulayabilirsiniz. Her iki yöntemde de en son aşama olarak temiz bir bez ile ocak üzerini tamamen kurulamayı unutmayın. Hem kimyasal hem doğal malzemeler ile indüksiyonlu ocak temizliği nasıl yapılır kısaca bu şekilde ele alabiliriz.

Elektrikli Ocak Temizliği Püf Noktaları

Elektrikli ocakların temizliğinde de yukarıdaki yöntemler ve malzemeler kullanılabilir. Ancak diğer ocaklardan farklı olarak temizlik sırasında mutlaka fişin prizden çekilmiş olmasına dikkat edilmesi, ocak içine su kaçırılmaması gerekir.

Yukarıdaki malzemeler ve yöntemler ile ocak temizliği püf noktaları uygulandıktan sonra, düzenli temizlik ile pırıl pırıl ocaklara sahip olmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir