Okul Öncesi Çocuklar için Aktiviteler

Sosyal Medyada Paylaşın

Okul öncesi çocuklar için aktiviteler onların evde sıkılmadan vakit geçirmelerini sağlarken, el becerilerinin ve hayal güçlerinin de gelişimine katkıda bulunur. Yetişkinlerin evde verimli vakit geçirmek için uğraştığı çeşitli hobiler vardır. Bunlardan en yaygın olanları kendin yap ve farklı geri dönüşüm projeleridir. Bu tür projeler hesaplı malzemeler içerdiği ve herkesin yapabileceği kadar basit olduğu için sadece ülkemizde değil tüm dünyada uygulanmaktadır. Çocuklar için de büyüklerin yaptıklarına benzer çalışmalar bulunmaktadır. Çocukların yaşına uygun projeler tercih edildiği taktirde evde sıkılmadan vakit geçirirken, küçük yaştan itibaren üreten bir birey olma alışkanlığı da kazanabilirler. Bugünkü yazımızda okul öncesi çocukların evde yapabileceği kolay ve eğlenceli çalışmalardan bazı örnekler paylaşıyoruz. Küçük çocuğunuz varsa paylaştığımız örnek projeler Size bu konuda ilham verebilir. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan çocukların evde severek yapabileceği etkinlikleri paylaşmaya başlıyoruz.

Okul Öncesi Çocuklar için Aktiviteler

Karton Bardaktan Hayvanlar

Çocuklar için el işi çalışmaları oldukça faydalı aktivitelerdir. Aşağıda görmüş olduğunuz tavşan ve civciv, karton bardaklar boyanıp, oyuncak göz takılarak yapılmış. Çocuğunuza bu güzel örneği göstererek onu böyle bir çalışma yapması için teşvik edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz farklı nesnelerden kendisi için oyuncak ya da odası için dekor ürünü yapmayı öğrenebilir.

Karton Bardaktan Hayvanlar
Karton Bardaktan Hayvanlar

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Araba

Aşağıdaki örnek uygulama özellikle erkek çocukların çok hoşuna gidecektir. Çocuğunuz arabaları seviyorsa onunla sevdiği bir renkte yarış arabası yaparak beraber keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Araba
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Araba

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Kardan Adam

Çocukların en sevdiği figürlerden birisi de kardan adamdır. Bir tane tuvalet kağıdı rulosu ve beyaz boya ile çocuğunuz da aşağıdaki gibi sevimli bir kardan adam yapabilir. Boyama işleminin ardından diğer süslemelerini yapması için ona biraz yardım edebilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Kardan Adam
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Kardan Adam

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Tavuk

Biten tuvalet kağıdı ya da kağıt havluların rulosunu atmak yerine çocuğunuzla birlikte aşağıdaki gibi bir tavuk yapabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Tavuk
Tuvalet Kağıdı Rulosundan Tavuk

Yumurta Kolisinden Tavuk

Yumurta kolisinden kesilen bir parçaya ibik ve gaga takarak sevimli bir tavuk yapmaya ne dersiniz. Böyle bir uygulamayı yapmak çocuğunuz için çok keyifli olabilir. Rengarenk boyadığı tavuklarla oynamak onun çok hoşuna gidecektir.

Yumurta Kolisinden Tavuk
Yumurta Kolisinden Tavuk

Okul öncesi boyama ilgili çok kolay ve eğlenceli bir örnek çalışmayı da aşağıda görüyorsunuz. Ceviz kabukları boyanarak farklı hayvan şekilleri yapılabilir. Sizlerle paylaştığımız resimde beyaza boyanan ceviz kabukları, pamuktan kuyruk ve kağıttan kulak yapılarak sevimli bir tavşana dönüşmüş. Siz de çocuğunuzun eline ceviz kabuklarını ve boya vererek bunu boyayıp dilediği hayvanı yapması için ona yardımcı olabilirsiniz. Ceviz kabuğundan kaplumbağa, balina, uğur böceği, kelebek, kedi ve fare gibi birçok hayvan yapılabilir. Bu yazımızda verdiğimiz örneklerin aynısını ya da benzerlerini evde çocuğunuzla birlikte yaparak onun hayal gücünün ve el becerisinin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir