Okul Öncesi Kesme Yapıştırma Çalışmaları

Okul Öncesi Kesme Yapıştırma Çalışmaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Okul öncesi kesme yapıştırma çalışmaları küçük çocukların keyif alarak yaptıkları el işi çalışmaları arasında yer alır. Bu tür kolay uygulamalar sayesinde hem çocukların el becerisi hem de hayal güçleri gelişir. Kare, üçgen, daire ya da farklı şekillerde kesilen kağıt ve kartonlarla yapılan el işi çalışmaları sayesinde çocuklara rakamlar, renkler, meyveler ve daha pek çok şey öğretilebilir. Küçük çocuğunuz varsa evde onunla birlikte kesme yapıştırma çalışması yaparak beraber keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bu yazımızda evde denemek isteyebileceğiniz okul öncesi kesme yapıştırma çalışmalarından bazı örnekler paylaşıyoruz.

Okul Öncesi Kesme Yapıştırma Çalışmaları

Okul öncesi el işi çalışmalarında çoğunlukla fon kartonu, renkli A4 kağıt, keçe ve eva gibi malzemeler kullanılmaktadır. Yapılacak çalışmaya göre bu malzemeler tek tek ya da birlikte kullanılabilir. Örneğin bir fon kartonuna elma şekli çizerek bunu makas ile kesebilirsiniz. Daha sonra düz ya da simli evadan küçük parçalar keserek bunu elmanın üzerine yapıştırabilirsiniz. Bu tür çalışmaları çocuklar severek yaptıkları için siz de evde çocuğunuzla birlikte deneyebilirsiniz. Zemin için bir fon kartonuna çiçek, meyve, sebze ya da herhangi bir canlı çizip bunu makas ile kestikten sonra eva ile küçük parçalar hazırlayarak bunları çocuğunuzun şeklin üzerine yapıştırmasını sağlayabilirsiniz.

İsterseniz 3 tane beyaz yuvarlak parça kesip bunları birbirine yapıştırarak sevimli bir kardan adam da yapmanız mümkün. İki farklı renkte fon kartonundan bir üçgen ve dikdörtgen parça kesip, bunları yapıştırarak güzel bir ev de yapılabilir. Bir fon kartonuna balık çizilerek bunun üzerine farklı renkte küçük yuvarlak kağıtlar yapıştırılabilir. Çocuğunuzun yaşına ve el becerisine göre yapabileceğiniz pek çok farklı el işi çalışması bulunmaktadır. Sizin tek yapmanız gereken bu çalışmalardan hangisini yapacağınıza karar vererek malzemeleri temin etmek.

Çocuğunuzun evde sıkılmadan vakit geçirmesini isterseniz beraber boyama, çizim ya da kesme yapıştırma çalışmaları yapabilirsiniz. Okul öncesi kesme yapıştırma çalışması yapmak isteyenlere ilham vermesi için aşağıda bu  konudaki örnek çalışmalardan oluşan resimler paylaşıyoruz.

Okul öncesi çocuklar için kesme yapıştırma çalışmaları hakkında daha iyi fikir sahibi olmak isterseniz aşağıda paylaştığımız videoya göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir