Ombre Nedir, Nasıl Yapılır

Ombre Saç Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Sosyal Medyada Paylaşın

Ombre saç nedir, nasıl elde edilir? diye merak edenler varsa bu sorunun cevabını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Son yıllarda uzun, kısa, orta boy, düz, kıvırcık ve dalgalı tüm saçlarda sıkça ombre görüyoruz. Saçlara daha modern ve havalı bir görünüm kazandırdığı için her yaştan bayanın favorisidir. Ombre nedir? derseniz; saçların normal renginden birkaç ton açık ya da koyu renge boyanması olarak açıklayabiliriz. Ombre görünüm olarak biraz röfleyi anımsatsa da tam olarak aynı uygulama değildir. Röfle uygulamasında saçlar ince tutamlar halinde açık renge boyanırken ombre sadece saç aralarına değil saçların uçlarına da yapılmaktadır. Bu uygulamada saçlar kademe kademe açıldığı için daha parlak ve ışıltılı bir görünüm oluşmaktadır. Ten rengi ve saç modeli ile uygun renkler tercih edildiğinde ombre saç herkese yakışır.

Ombre Çeşitleri Nelerdir?

Ombre Çeşitleri Nelerdir
Ombre Çeşitleri Nelerdir

Günümüzde sıkça uygulanan iki farklı ombre uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan ilkinde saç aralarına farklı renkte ombre yapılmaktadır. İkinci uygulamada ise renk değişimi sadece saçların uç kısımlarında yapılmakta geri kalan yerler normal bırakılmaktadır. Saçların rengine ve modeline uygun bir ombre tercih edildiği zaman ortaya harika bir sonuç çıkacaktır. Uzun  ve orta boy saçlara her iki uygulama da yapılabilmektedir. Kısa saçlarda ise çoğunlukla saç aralarına ombre yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde ince telli saçlar da daha dolgun ve havalı bir görünüme kavuşabilir. Bunların yanı sıra sadece saçların ön tarafına uygulanan ombre çeşitleri de vardır. Ombre yaptıracağınız zaman kuaförünüzün önerisini de dikkate alırsanız sonuç sizi memnun edecektir. Yıpranmış saçlarınız varsa ombre onları daha sağlıksız bir hale getireceği için uygulamayı yaptırmanızı tavsiye etmiyoruz. Yıpranmış saçlara uygulanan ombre onları bakımsız göstereceği için hoş bir görünüm olmayabilir.

 Ombre Nasıl Yapılır?

Saçlara yapılacak ombre çeşidine göre farklı işlemler uygulanmaktadır. Koyu renk saçlara açık renk tonlarında ombre yapılacağı zaman ilk olarak saçların rengi açılmakta ve bunun ardından boyama işlemine geçilmektedir. Bu uygulama saçları çok yıprattığı için ombreli saçların bakımına daha çok özen gösterilmelidir. Saçların fazla zarar görmemesi için doğal saç rengine yakın renkler tercih edilebilir ya da ombre sadece saç uçlarına yaptırılabilir. Uygulama sadece saç uçlarına yaptırıldığı zaman ilerde oluşan saç kırıkları nedeni ile saçlarınızı kestirmek zorunda kalmadan sadece uçlarından biraz aldırmanız yeterli olacaktır. Ombre normal bir saç boyama işlemi olmadığı için bu uygulamanın kuaförde yapılması daha uygun olacaktır. Bu uygulama zahmetli olduğu için fiyatı da biraz pahalıdır. Ombre fiyatı ne kadar? derseniz bu konuda bir fiyat vermek yanlış olur. Bu uygulamanın fiyatı kullanılan boyanın çeşidine, yapılan uygulamaya ve saçlarınızın uzunluğuna göre değişebilir.

Evde Nasıl Ombre Yapılır?

Kuaförde ombre yaptırma imkanı olmayan bayanlar; evde ombre yapılır mı? diye merak ediyor olabilirler. Elbette ki evde ombre yapmak mümkündür. Fakat bu uygulamanın biraz zor olduğunu da baştan söyleyelim. Eğer saçlarınızın doğal renginden birkaç ton açık renkte ombre istiyorsanız bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat saç renginizden daha açık tonlarda ombre istiyorsanız, saç rengi açma işlemini evde yapmak biraz riskli olacağı için bunu kuaförde yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Evde nasıl ombre yapılır? diye merak edenlerin hemen bu merağını da giderelim. Saçlar küçük tutamlar halinde ayrılarak boyanır ve bu esnada boyanın diğer saçlara bulaşmaması için boyanan tutam alüminyum folyo ile sarılır. Bu şekilde saç aralarına ombre yapabileceğiniz gibi dilerseniz sadece saçlarınızı uç kısımlarını farklı renge boyayarak da evde kolay ombre yapmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir