Zeytin Sütü Nasıl Yapılır

Organik Zeytin Sütü Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz zeytin sütünün yapım aşamalarını sizler için araştırdık. Genel sağlık için olduğu kadar cilt ve saç bakımı alanında da olumlu etkileri bulunan zeytin sütü tamamen doğal yollarla elde edilir. Zeytin sütü nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zeytin Sütü Nasıl Yapılır

Zeytin sütü organik olarak toplanan zeytinlerin klasik yöntemler ile sıvı hale getirilmesinde elde edilen en saf zeytin yağıdır. Bu yağın elde edilmesi sırasında her hangi bir işlem uygulanmadığı için tamamen doğaldır. Bir çok hastalığa şifa olan zeytin sütünün yapım aşamaları şu şekildedir.

  • Zeytin sütü için ilk olarak zeytinler toplanır. Tamamı organik olan bu zeytinler büyük teknelerin içine alınır. Bu nedenle zeytin sütünün bir diğer adı da tekne yağıdır.
  • Zeytinler teknelerin içinde bekletildikten sonra taş değirmende kocaman taşlar aracılığıyla 30 dakika kadar ezilir ve bir hamur haline getirilir.
  • Ezilerek hazırlanan zeytin hamuru, keçe çuvalların içine alınır. Kullanılan keçe çuvalları sadece bu iş için özel olarak hazırlanır.
  • Doldurulan çuvallar baskı makinesine üst üste gelecek şekilde konulur. Çuvallar hep birlikte 200 tonluk bir basınç ile sıkıştırılır. Böylelikle en doğal soğuk sıkma yöntemi kullanılarak zeytinin ilk yağı elde edilir. Elde edilen bu ilk yağ zeytin sütüdür.

Bir ton zeytin hamurundan yaklaşık 1 kilogram kadar zeytin sütü elde edilir. Bu nedenle fiyatı oldukça yüksektir. Genel olarak Kaz Dağları, Edremit, Ayvalık ve Çanakkale zeytin sütü temin etmek için yerlerdir. Bu yerlerin dışında zeytin üretiminin yoğun olduğu yerlerde de zeytin sütü bulunabilir.

Zeytin sütünün kullanım alanı, zeytin yağı ile aynıdır. Salata, yemek, mezelerin dışında cilt bakımı ve saç bakımı için de kullanılabilir. Üretimi zor olan bu zeytin yağı türünü, satın alırken mutlaka güvendiğiniz yerlerden satın alın. Bildiğiniz markalar yok ise sertifikalı organik ürün satışı yapan firmalardan gerçek zeytin sütü satın alabilirsiniz. Zeytin sütü satın alırken normal zeytin yağları gibi berrak olmasını beklemeyin. Kıvamı daha yoğun olacağı için zeytin sütünün berraklığı da değişiklik gösterecek, renk tonu daha farklı olacaktır.

Merak Edilen Zeytin Sütü Nedir * Tıklayın

Ücretsiz Abone Ol * Youtube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir