Örgü Kelebek Motifi Yapımı

Örgü Kelebek Motifi Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Örgü modellerinde sıkça karşımıza çıkan figürlerden bir tanesi kelebek figürüdür. Hem çok sevimli, hem de yapımı son derece basit olan bu motiflerden çok sayıda hazırlanıp birleştirerek hoş çalışmalar ortaya çıkarılabilir. Yazımızda bahsedeceğimiz örgü kelebek motifini tek renkli yapabileceğiniz gibi birden fazla renk de kullanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz örgü ürünün tasarımına ve zevkinize göre bu renkleri seçip uygulayabilirsiniz. Merak edenler için örgü kelebek motifi yapımı ve resimli anlatımına hemen geçiyoruz.

Örgü Kelebek Motifi Yapımı Resimli Anlatım

Örgü Kelebek Motifi Yapımı Resimli Anlatım
Örgü Kelebek Motifi Yapımı Resimli Anlatım

Örgü kelebek yapımı için yuvarlak bir motif hazırlanıyor. Yuvarlak motif için ilk olarak sihirli halka yapıp zincir çekerek yuvarlak yuva oluşturun. Bu yuvarlak yuva içine 2 adet 3’lü tırabzan, 2 adet zincir olacak şekilde 16 adet tırabzan yapın. İkinci sırada zincir yaparak oluşturulan boşluklara 3 adet tırabzan, 3 zincir ve yine 3 adet tırabzan yaparak tamamlayın. Sonraki sırada 3 zincir çekilerek oluşturulan boşluk içine 12 adet 3’lü tırabzan yapın ve bu şekilde sırayı tamamlayın. Motifi kesip enlemesine ikiye katlayın. Ardından başka bir iple ya da aynı renk ip ile kenar gitmeye başlayın. İkiye katladığınız motifin karşılıklı kenarlarının birbirine denk gelmesine dikkat ederek sık iğne ile birleştirin. Kelebeğin kanat kısımlarının orta noktalarına birer adet kirpik yaparak motifi belirginleştirin. Bu şekilde kelebek motifini tamamlayın.

Hazırladığınız bu örgü kelebek motifleri birleştirme aşamasında kirpik kısımlarından birleştirebilirsiniz. Bu şekilde motifler ile bebek battaniyesi, çocuk atkısı, bayan atkı, bere modelleri hazırlayabilirsiniz. Daha farklı çalışmalar yapmak için isterseniz astar kullanarak farklı boyutlarda çantalar hazırlayabilirsiniz. Bu motifleri tek renk ile hazırlayıp farklı renklerde kombinlemeler yaparak kullanabilirsiniz. Yeni örgüye başlayanlar için bile çok basit bir motif olan kelebek motifini daha büyük boyutta hazırlayıp isterseniz çok farklı çalışmalar da yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir